Španělsko a Portugalsko bojují s extrémními teplotami. Množí se lesní požáry, zemřelo 660 lidí

Španělsko a Portugalsko se už víc než týden potýkají s teplotami přes 40 stupňů Celsia. Kvůli extrémním vedrům už tam zemřelo dohromady přes 600 lidí. Obě země navíc dál bojují s desítkami lesních požárů.

Madrid/Lisabon Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jihozápadě Francie se mají teploty vyšplhat až přes 40 °C

Pokles teplot na Pyrenejském poloostrově bude jen dočasný | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

Celkem kvůli vedrům zemřelo asi 660 lidí, většina byla z Portugalska. Podle tamního ministerstva zdravotnictví jde především o seniory.

Nejvíce obětí si horka vyžádala ve čtvrtek, který nepřežilo 440 lidí. Ten den na severu Portugalska naměřili 47 stupňů. Ve Španělsku měla skoro týden dlouhá vlna horka maxima na téměř 46 stupních.

Milionová čínská města dusí vedra. Teploty přesahují 40 stupňů Celsia, úřady omezují venkovní práce

Číst článek

Španělská národní agentura pro počasí AEMET ale před vysokými teplotami varovala i v neděli. Teploty mají dosahovat čtyřiceti dvou stupňů v regionech Aragonie, Navarra a La Rioja, tedy na severu země, západně od Katalánska.

Podle meteorologů by vysoké teploty v obou zemích začátkem příštího týdne měly začít klesat. Ukazuje se však, že pokles teplot na Pyrenejském poloostrově bude jen dočasný.

Portugalsko a Španělsko pravděpodobně zasáhne z jihozápadu od Atlantického oceánu další vlna horka. Přehřátý subtropický vzduch bude podle odborníků na jih Evropy proudit ze subsaharské oblasti až do konce měsíce.

Snímek z vesmíru ukazuje rozžhavené Holešovice. ,Pomoci by mohly solární panely,‘ navrhuje odborník

Číst článek

Obrovským problémem jsou i desítky požárů, které se nedaří dostat po kontrolu. Ve Španělsku sužují požáry třeba provincii Malaga na jihu země. Požár nedaleko města Mijas, které je oblíbeným letoviskem pro Evropany ze severu, se rozšiřoval tak rychle, že se lidé ve městě museli evakuovat.

Dva britští penzisti agentuře Reuters vypověděli, že vše proběhlo velmi náhle. Nestihli si tedy s sebou vzít skoro žádné věci. Podle místní političky Mari Carmen Molinové hrozí, že některé domy v oblasti shoří.

V Portugalsku hoří na 11 místech. Velký požár ale zbývá hasičům uhasit už jen jeden, a to na severu. Skoro celé území Portugalska trpělo extrémním suchem už před aktuální vlnou horka, takže riziko vzniku nových požárů zůstává vysoké. 

Ľubica Zlochová, Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme