Vedra v Rusku nepolevují. Živí požáry a likvidují úrodu

Rusko se připravuje na další parný den. Ani dnes nemají polevit 40 stupňová vedra, která živí rozsáhlé lesní požáry v centrální části země a také likvidují letošní úrodu, zvláště obilí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklizeň obilí na ohromném lánu

Sklizeň obilí na ohromném lánu | Foto: Corel GALLERY

Jak v Ranním Radiožurnálu přiblížila moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová, která cestuje do jednoho z regionů nejvíce postižených požárem - rjazaňské oblasti - situace je velice vážná:

„Viditelnost je tady maximálně 50 metrů. Dým je velice hustý a nepříjemný. Komplikuje to situaci nejen v dopravě, ale i záchranářům a hasičům, kteří hasí rozsáhlé požáry ze vzduchu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vysoké teploty v Rusku živí požáry a likvidují úrodu. Podrobnosti přinesla v Ranním Radiožurnálu zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Problémy jsou podle ní dnes i v Moskvě. Tamní úřady varují, že normy smogu jsou tak vysoké, jako za celou dobu ještě nebyly. „Úřady vyzývají lidi, aby nevycházeli na ulici, maximálně s rouškami,“ přiblížila zpravodajka.

Vedra likvidují úrodu

Vedra se letos podepisují také na úrodě v Rusku. Podle odhadů ruského ministerstva zemědělství se kvůli vedrům letos sklidí o 25 milionů tun obilí méně než v předchozím roce.

„Loni zemědělci v Rusku vypěstovali skoro 100 milionů tun obilí, ale letos je to podle předpokladů zhruba 85, ale podle některých analytiků jen 75 milionů,“ uvedla.

Připomněla, že Rusko je třetí největší exportér pšenice na světě. Ruské úřady ale podle ní v tuto chvíli ujišťují, že se problémy s produkcí neprojeví na exportu. „Úřady prý ani neplánují nějak ho omezit, ale někteří nezávislí analytici mají za to, že vývoz omezen bude,“ dodala.

Růst cen obilí

Ceny obilí a zejména pšenice celosvětově stoupají. A jak uvedla zpravodajka, problémy se projevují i v Rusku. „Podle ruského tisku už stoupají ceny mouky v Rusku a to za poslední měsíc prý skoro dvakrát. Před měsícem stála tuna mouky pět tisíc rublů a nyní je to už 12 tisíc,“ přiblížila.

Analytici podle ní ale tvrdí, že spíš než sucho, je příčinou panika: „Ruské úřady přitom uklidňují občany, že pro ni v tuto chvíli není důvod. Část obilí na Sibiři bude podle nich normálně sklizena a Rusko má i zásoby ve skladech.“

Rostoucí ceny však nepozorují jen Rusové, ale zdražuje se i v Evropě. I tam se ceny pšenice od konce června zvýšily skoro o polovinu.

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme