Druhá vlna veder v Evropě: v Belgii i Nizozemsku padly rekordy, ve Francii hlásí úmrtí pěti lidí

Při druhé letošní vlně veder, která Evropu sužují od neděle, ve středu padly teplotní rekordy v Belgii (38,9 stupně) a v Nizozemsku (38,8 stupně). V Německu ve středu absolutní teplotní rekord odolal jen těsně, když bylo v Saarbrückenu na západě země naměřeno 40,2 stupně. Teploty mají kulminovat ve čtvrtek a očekává se, že teplotní rekordy zaznamená řada velkých evropských měst.

Paříž/Řím/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teploty mají kulminovat ve čtvrtek a očekává se, že teplotní rekordy zaznamená řada velkých evropských měst | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Obyvatelé Paříže se například připravují na 42 stupňů, v Bordeaux v úterý naměřili rekordních 41,2 stupně. V Británii vedru přičítají smrt dvou plavců a další dva se pohřešují. Ve Francii se v souvislosti s počasím hovoří o pěti mrtvých, napsal zpravodajský server BBC.

„Největší vedro se bude šířit (od středy) ze střední a severní Francie do Belgie, Nizozemska a úplný západ Německa,“ cituje deník The Guardian Erica Leistera z portálu AccuWeather. V některých částech Německa teploměr ukáže až 41 stupňů, v Belgii o stupeň méně.

V Londýně se čeká 37 stupňů, přičemž se nevylučuje překonání britského teplotního rekordu 38,5 stupně. Vedra se nevyhnou ani Lucembursku či Švýcarsku.

It's so hot outside that the weather folks have ran out of colours so they're just reusing purple :D #hitte #heatwave

15:54 – 24. 07. 2019

56 96

Německo: 40,2 stupně

V Německu byl ve středu nejteplejším místem Saarbrücken, kde bylo podle meteorologické služby DWD naměřeno 40,2 stupně. Jde zároveň o nejvyšší letos naměřenou hodnotu v Německu. Absolutní rekord ale o desetinu stupně odolal. Jeho držitelem je nadále bavorské městečko Kitzingen, kde bylo v roce 2015 zaznamenáno 40,3 stupně Celsia. To je nejvíc od začátku záznamů v roce 1881.

V horkém počasí ve středu kvůli poruše zastavil u belgického města Halle vlak Eurostar. V soupravách bez fungující klimatizace zůstalo uvězněných šest stovek pasažérů. Z vlaku, v němž teplota dosahovala až 40 stupňů, mohli vystoupit až po dvou hodinách, uvedl jeden z pasažérů.

Treinreizigers zitten twee uur vast in Eurostar bij Halle: “Zo’n 40 graden in wagons” dlvr.it/R90CxQ

14:03 – 24. 07. 2019

5 4

Ve Francii místní úřady omezily spotřebu vody v 73 z 96 departementů země kvůli výraznému poklesu hladiny řek i spodní vody. Francouzská vláda zakázala z „ekonomických důvodů“ přepravu zvířat od 13.00 do 18.00 v oblastech, pro něž bylo vydáno kvůli vedru varování. Pro cyklisty, kteří vstupují do posledního týdne Tour de France, bylo připraveno více stanovišť s vodou.

Obava o Notre-Dame

Vlna veder by mohla způsobit zhroucení klenutých stropů pařížské katedrály Notre-Dame, kterou poničil oheň, obává se architekt Philippe Villeneuve, jež má na starosti francouzské památky. Desítky senzorů umístěných na stavbě zatím toto nebezpečí neindikují.

Villeneuve nicméně reportérům řekl, že kamenné stěny jsou stále nasycené vodou z hašení požáru z 15. dubna a mohly by kvůli vedru vyschnout příliš rychle. Zdivo v takovém případě může podle něj ztratit soudržnost a strop by se mohl zřítit.

null

null

Londýnská policie ve středu informovala, že nalezla tělo muže, který si šel zaplavat do Temže, a že stále pátrá po dalších dvou lidech, co v řece zmizeli. Další člověk utonul v úterý v hrabství Gloucestershire.

Nejvyšší stupeň varování ve středu kvůli vysokým teplotám vydalo pět italských měst, například Florencie a Turín. Ve čtvrtek, kdy bude vedro vrcholit, varování platí mimo jiné pro města Řím, Terst, Verona či Boloňa.

Španělsko vyhlásilo nejvyšší varování pro provincii Zaragoza na severu země, kde minulý měsíc vypukly nejhorší přírodní požáry za posledních 20 let. Podle programu Copernicus přírodní požáry hrozí ve čtvrtek kromě Španělska také ve Francii a jsou velmi pravděpodobné i v Portugalsku, Itálii, Belgii a Německu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme