Evropa stále bojuje s vlnou veder, v příštím týdnu ještě zesílí. Požár na kanárské La Palmě se dále šíří

Evropa se i v neděli potýká s vlnou veder, v Řecku se teploty blíží 40 stupňům Celsia. Na kanárském ostrově La Palma se druhým dnem šíří požár, který se stovkám hasičů nedaří dostat pod kontrolu. Úřady musely evakuovat už 4255 lidí, což je čtyřnásobek proti sobotním odhadům. Někteří své domovy navzdory výzvám záchranářů opustit odmítají, uvedla BBC.

Řím/Santa Cruz de la Palma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epicentrem veder, která v příštím týdnu patrně ještě zesílí, bude podle meteorologů italský ostrov Sardinie (ilustrační foto)

Epicentrem veder, která v příštím týdnu patrně ještě zesílí, bude podle meteorologů italský ostrov Sardinie (ilustrační foto) | Foto: Jose Luis Gonzalez | Zdroj: Reuters

Plameny na ostrově La Palma se začaly v sobotu v ranních hodinách šířit v okolí vesnice Puntagorda na severozápadě ostrova a nyní postupují jižně k dvoutisícové obci Tijarafe.

Oheň zatím pohltil asi 4500 hektarů vegetace, k jeho šíření podle premiéra Kanárských ostrovů Fernanda Clavija přispívají suché podmínky, silný vítr a „vlna veder, kterou prožíváme“.

V rozhovoru se stanicí BBC jeden z místních jménem León Barreto popsal, že dům při evakuacích opustit odmítl, protože se chce nejdříve řádně připravit.

Itálie varuje před vedrem v 15 městech včetně turistických destinací. Výstraha platí i pro zdravé lidi

Číst článek

„Přijdou a chtějí vás nutit, abyste přišli o všechno, pro co jste celý život pracovali, a teď to nechali shořet jen proto, že taková jsou pravidla. Ale pak nemají pravidla na to, aby dělali, co je potřeba,“ řekl Barreto.

Kouř z nekontrolovaně se šířícího ohně narušuje leteckou dopravu na ostrov La Palma, informoval anglickojazyčný server CanarianWeekly. Ten také publikoval fotografie ilustrující rozsah požáru.

Kanárské ostrovy leží několik set kilometrů od západních břehů Afriky na pomezí jihu Maroka a Západní Sahary. Tamní teploty jsou však o poznání nižší než v jižní Evropě, kde dalším dnem působí tlaková výše Kerberos, která vyhání teploty v Řecku, Španělsku nebo západním Turecku ke 40 stupňům Celsia.

Teplotní rekordy

Epicentrem veder, která v příštím týdnu patrně ještě zesílí, bude podle meteorologů italský ostrov Sardinie. Tam by mohlo být až 48 stupňů Celsia.

„Vrcholu dosáhnou vedra mezi 19. a 23. červencem, a to nejen v Itálii, ale také v Řecku, Turecku a na Balkáně. Několik místních teplotních rekordů pravděpodobně padne,“ uvedl italský klimatolog a meteorolog Giulio Betti.

Italské ministerstvo zdravotnictví pro neděli vydalo v 16 italských městech, včetně Říma, Boloni nebo Palerma, nejvyšší stupeň varování. Ten indikuje, že vysoké teploty mohou představovat riziko i pro zdravé lidi.

Vedra přiměla radnice ve městech jižní Evropy vydávat doporučení pro své obyvatele, jak minimalizovat zdravotní rizika spojená se sluncem a vysokými teplotami.

Řekové zavřeli kvůli vedru Akropoli. Italové varují, že anticyklónu Kerberos vystřídá Cháron a bude hůř

Číst článek

Lidé mají dostatečně pít, přitom ale omezit příjem alkoholu a kávy, nosit volné oblečení a pamatovat na péči o zranitelné osoby a domácí mazlíčky.

Například v Athénách úřady přesto v nejteplejších odpoledních hodinách v pátek a v sobotu uzavřely některé parky a historické památky, včetně starověké Akropole, kde je kvůli nedostatku stínu ještě tepleji než ve zbytku města.

V neděli se podle řecké meteorologické služby EMY teploty v zemi pohybují nad 32 stupni Celsia na většině území, chladněji je na severu a severozápadě země v regionech Východní Makedonie a Thrákie a Epirus. Naopak v kraji Peloponés nebo na řeckých ostrovech blíže Turecku se teploty pohybují mezi 37 a 39 stupni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme