Přes sto milionů obyvatel USA dál trápí nebezpečná vedra. Vysoké teploty hrály roli ve smrti stovek lidí

Velkou část Spojených států čeká další extrémně horký den, který přinese pocitové teploty okolo 40 stupňů a vyšší v oblastech od pobřeží Mexického zálivu až po Velká jezera. V zemi vrcholí vlna veder, která přepisuje teplotní rekordy od Minneapolisu po New Orleans. Různě silné výstrahy americké Národní meteorologické služby (NWS) se vztahují na přibližně 110 milionů obyvatel.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podnikatelka, manažerka, byznysmenka, zaměstnanec v kanceláři, dress code, společenské oblečení, vedro v kanceláři, klimatizace, větrák, ochlazení, kancelář (ilustrační foto)

Ve Spojených státech amerických vrcholí vlna veder (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Abnormálně vysoké teploty prakticky od začátku léta přetrvávají na jihu Spojených států amerických, v posledních dnech však zavítaly také do severněji položených oblastí na Středozápadě.

Výstrahy Národní meteorologické služby (NWS) aktuálně platí ve 20 státech, přičemž v některých z nich by se měla situace po čtvrtku začít zlepšovat s ústupem extrémních veder zpět na jih.

Teploty v Česku vyšplhají až ke 33 stupňům. Horko a dusno přeruší občasné srážky, píšou meteorologové

Číst článek

Aktuální počasí se vymyká normálu kombinací vysoké teploty vzduchu a vysoké vlhkosti, kterou meteorologové ve středečním hlášení označili za „brutální“. Maximální teplota vzduchu málokdy výrazněji přesáhne 40 stupňů Celsia, vliv vlhkosti však vytváří pocitové teploty ve stínu někdy až nad 50 stupni.

Podle zpravodajského webu Axios tento týden přináší napříč Spojenými státy nejméně stovku nových teplotních rekordů denně. Město Minneapolis zažilo dva nejteplejší srpnové dny za poslední dekády, když teplota vzduchu v úterý i ve středu vystoupala na necelých 37 stupňů.

Rekordy okolo 40 stupňů ve středu hlásila pobočka NWS ve státě Iowa, zatímco pocitové teploty vyšplhaly přibližně o deset stupňů výše. A na letišti v New Orleansu ve středu naměřili bezmála 39 stupňů, čímž byl vyrovnán absolutní rekord z roku 1980.

Meteorologové za této situace obyvatele vyzývají, aby omezili čas strávený venku a dohlíželi na své blízké. Města otevírají takzvaná chladicí střediska, kde se mohou ukrýt lidé, kteří doma nemají klimatizaci nebo žijí na ulici.

Nebezpečí pro organismus

Vedra také narušují začátek nového školního roku, podle deníku The New York Times školy bez klimatizací v různých státech pouští žáky domů předčasně nebo úplně výuku ruší.

Vysoké teploty mohou být smrtící, jakkoli se počet obětí určuje obtížně a bývá jasný až se značným odstupem.

Francie vyhlásila nejvyšší stupeň varování před vedry. V celé své historii ho použila jen šestkrát

Číst článek

Podrobné záznamy o úmrtích spojených s horkem vedou činitelé okresu Maricopa ve státě Arizona, kteří od začátku roku evidují 133 takových případů. Od minulého týdne přibylo 44 „vedrem způsobených“ nebo „s vedrem spojených“ úmrtí, přičemž dalších 341 případů se v této souvislosti vyšetřuje.

Okres nyní hlásí výrazně více obětí než ve stejnou dobu v loňském roce, kdy bilance nakonec dosáhla rekordních 425 mrtvých.

Ve zmíněném okrese leží město Phoenix, které zažilo rekordně horký červenec s průměrnou teplotou 39 stupňů Celsia.

Červenec byl celosvětově nejteplejším měsícem od počátku měření a podle Axios by se aktuální měsíc mohl stát nejteplejším srpnem, Klimatologové varují, že s globálním oteplováním poháněným spalováním fosilních paliv a dalšími lidskými činnostmi budou vlny veder čím dál intenzivnější a častější.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme