Velení irácké operace je spokojeno

Na první tiskové konferenci velení irácké operace přenášené z Kataru generál Tonny Franks řekl, že operace probíhá na severu, západě a jihu země a také v Bagdádu a okolí. Spojenci podle něj plní úkoly skvěle a výsledek je nepochybný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bomby spojeneckých sil | Foto: ČTK/EPA

Mohou sice nastat ještě těžké dny, ale koaliční síly věří, že uspějí. Spojenci už dosáhli některé klíčové cíle v ničení velitelských, kontrolních a obranných iráckých stanovišť.

Připomněl, že pozemní operaci předcházel noční výpad speciálních sil, který zničil hlídková a pozorovací stanoviště na irácko kuvajtské hranici.

Podařilo se zabránit masivnějšímu zničení ropných vrtů v jižním Iráku a zajištěny jsou ropné terminály. Spojenci postupují 4krát rychleji než v roce 1991.

"Je to osvobození a ne okupace", řekl generál Tonny Franks a dodal, že na obsazených územích chtějí vojáci spolupracovat s civilisty. Doposud se vzdalo asi 2000 Iráčanů, ale tisíce dalších vyjadřují ochotu se vzdát.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme