Velení sil ISAF v Afghánistánu se omluvilo za civilní oběti

Při náletu NATO o víkendu v Afghánistánu zahynulo až 14 civilistů. Prezident Hamíd Karzáí dle svých vlastních slov naposledy varoval spojence, že civilní oběti jsou nepřípustné. Velení ISAF se za neúmyslné zabití žen a dětí omluvilo, i když přiznalo jen devět obětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské ženy a muži

Afghánské ženy a muži | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Existují sice rozkazy, které významně omezují vojenské operace v oblastech osídlených civilisty, ale dodržet je není vždy tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Například v tomto konkrétním incidentu zahynul jeden americký voják a pět útočníků se stáhlo do budovy, ze které neustále stříleli. Proto si vojáci povolali na pomoc letectvo a už nezjišťovali, zda v domě nejsou i nevinní lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kompenzacích pro afghánské civilisty mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Ondřej Bouda

NATO se za smrt nevinných lidí omluvilo, ale to asi nebude stačit. Pro odškodnění příbuzných obětí zatím neexistuje jednotný postup či sazebník společný pro všechny země Aliance, jen nezávazná směrnice, která více méně jen poukazuje na důležitost kompenzací.

Proto každá země přistupuje k otázce odškodnění dle vlastní úvahy. Například Němci mají tendenci raději investovat do rozvojových projektů v místě bydliště obětí, zatímco Britové či Američané finančně odškodňují přímo pozůstalé.

Jen za loňský rok tak britská armáda vyplatila asi 1,3 milionu liber. To je trojnásobek oproti předchozímu roku. Ale ze statistik vyplývá, že průměrná částka, kterou pozůstalí dostanou, se snižuje. Dříve se pohybovala přes 7000 liber za zemřelého, dnes už jen okolo dvou a půl tisíce.

Američané dávají ještě méně, kolem dvou tisíc dolarů za oběť. Částka závisí i na způsobu smrti. Třeba za holčičku, která uhořela v ohni po zásahu britských jednotek, dostali příbuzní jen 500 liber, zatímco oběti raketových útoků mají cenu desetinásobnou, tedy pěti tisíc liber.

Odškodnění i za zbořený dům nebo zastřelenou krávu

Kompenzace jsou velmi důležité, protože pomáhají udržet Afghánce na straně spojenců. I proto se nevyplácí peníze jen za zabité či zraněné, ale třeba také za majetkové újmy.

Jen za poslední dva měsíce loňského roku vyplatili spojenci asi 1,5 milionu dolarů za zbořené domy, polámané ovocné stromy či zničenou úrodu při ofenzívě na jihu země. Civilnímu obyvatelstvu by jinak hrozilo, že přijde o střechu nad hlavou či živobytí. Peníze tak Britové vyplácí i za zastřelený dobytek či dopravní nehody.

Ale mezi žádostmi o kompenzaci jsou i některé zvláštní. Někteří zemědělci žádají odškodnění za to, že musí mít nižší plodiny kvůli bezpečnosti vojáků. A jeden Afghánec dokonce britské armádě poslal účet za nájem a úklid několika pokojů, ze kterých vojáci likvidovali sebevražedného atentátníka.

Ondřej Bouda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme