Veletok Jang-c'-ťiang se potýká s odpadem

Znečištění nejdelší čínské řeky Jang-c'-ťiang dosáhlo rekordních hodnot, za loňský rok do ní bylo vypuštěno přes 30 miliard tun odpadu. Ve veletoku, na kterém stojí i největší přehrada světa, Tři soutěsky, proto vymírají i vzácné živočišné druhy včetně delfína říčního. Čína v současnosti patří k největším znečišťovatelům na světě, důvodem je prudký ekonomický rozvoj bez ochrany životního prostředí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběr vzorků znečištění

Odběr vzorků znečištění | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

6 300 kilometrů dlouhá řeka, která je po Nilu a Amazonce třetí nejdelší na světě, se potýká se znečištěním už dlouhá léta, úřady ale odmítaly tuto skutečnost potvrdit. Ředitel vodního díla Tři soutěsky, Ting Čchi-chua dokonce v loňském roce Českému rozhlasu řekl, že voda v řece dosahuje 2. stupně kvality a je bez problémů pitná.

Až oficiální zpráva Komise pro vodní zdroje Jang-c'-ťiang ale podle expertů konečně ukazuje skutečné hodnoty. Z celkového množství vypouštěných látek tvořil téměř 10 tun domácí a 21 tun průmyslový odpad.

Znečištění se negativně projevilo i na životě v řece. Už vloni byl za vyhubený označen říční delfín, paj-ťi a letos vědci oznámili, že podobný osud hrozí i místnímu druhu vzácné sviňuchy.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme