V Jeruzalémě slaví židé, muslimové i křesťané. Obřady se zatím konaly bez střetů, došlo na slovní potyčky

V Jeruzalémě se sešlo několik důležitých náboženských obřadů najednou. Pořádají je křesťané, židé i muslimové. Izraelská policie kvůli obavám ze střetů rozmítila další posily na Chrámové hoře a ve městě.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obavy ze střetů se během velikonočních svátků zatím nepotvrdily a jednotlivé strany se snaží být zdrženlivé. Izraelská policie například tentokrát nezasáhla proti aktivistům a extremistům, kteří se podobně jako v úterý večer zabarikádovali v mešitě Al-Aksá.

,Osa odporu je připravena.‘ Šéfové Hizballáhu a Hamásu jednali o společném postupu proti Izraeli

Číst článek

Izraelská policie přesto posílila přítomnost v Jeruzalémě dokonce o další záložní jednotky. 

V Jeruzalémě se v neděli koná hned několik obřadů. Stále probíhá muslimský Ramadán, Židé nadále oslovují pesach. V neděli mají zvláštní modlitby, kterým se říká Kněží požehnání u Zdi nářků. Někteří židovští aktivisté se snaží vystoupat i na Chrámovou horu, což mají zakázané. Konají tak pouze v doprovodu policie.

Na místě zatím došlo k několika slovním potyčkám s muslimskými věřícími. V neděli je také Boží hod velikonoční, takže hlavně západní křesťané a poutníci chodí do Chrámu Božího hrobu, který je v neděli přeplněný.

V ulicích Starého Města se potkávají s ortodoxními křesťany, kteří mají podle svého kalendáře teprve Květnou neděli. Nosí velké palmové listy a většinou jde o poutníky z Egypta, Ruska a Řecka.

Svátky probíhají během sílícího napětí v Pásmu Gazy. Na Golanské výšiny v neděli dopadlo šest primitivních raket vypálených ze syrského území. Izraelská armáda odpověděla nálety na Sýrii, konkrétně na vojenskou základnu syrské armády nedaleko Damašku.

Rakety vypálené na Golanské výšiny nezpůsobily žádné škody ani újmy na životech. Jde ovšem o další ze série útoků, které se na Izrael poslední době snesly jak z Libanonu, tak z pásma Gazy a ze Sýrie.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme