Velikonoce jsou pro Poláky skutečnými svátky

Ve znamení mší a slavnostně prostřených stolů je velikonoční neděle v Polsku. Věřící si tak připomínají Ježíšovo vzkříšení. V Polsku se až 95% obyvatel hlásí ke katolické církvi. Jak dodává náš varšavský zpravodaj Pavel Novák, věřící v kostelech navštěvují i stylizované Boží hroby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polský velikonoční košík | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na mších faráři oznamují věřícím, že v tento den po Bílé sobotě Ježíš vstal z mrtvých. Jeho hrob zůstal prázdný. V kostelech u stylizovaných Božích hrobů drží věřící stráž. V některých oblastech jsou strážci hrobů oblečení v národních krojích nebo v historických uniformách vojáků, kteří v 17.století bojovali po boku Habsburků proti Turkům u Vídně.

Někteří věřící o velikonočních svátcích tráví v kostele celou noc ze soboty na neděli v očekávání oznámení vzkříšení Ježíše. Po mších se lidé rozcházejí domů a zasedají ke slavnostní snídani. Na stole nesmějí chybět vajíčka, uzeniny, chléb, křen a pečivo z kynutého těsta, které si lidé v sobotu nechali v kostelech posvětit.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme