Velikonoční uzávěra v Německu nebude. ‚Byla to moje chyba, všem se omlouvám,‘ řekla Merkelová

Plánovaná velikonoční uzávěra v Německu byla chyba, proto se zavádět nebude. Po středečním mimořádném jednání s premiéry spolkových zemí to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Řekla také, že se veřejnosti omlouvá za nejistotu, kterou způsobila, a že prosazení krátkodobé uzávěry považuje za svou vlastní chybu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Stefanie Loos | Zdroj: Reuters

Merkelová se s premiéry v noci na úterý po složitém jednání dohodla, že velikonoční svátky od 1. do 5. dubna využije Německo ke krátkodobé uzávěře. Původně se přitom očekávalo, že Německo přes Velikonoce pravidla rozvolní, aby se mohly rodiny scházet v hojnějším počtu. To se ale nestalo.

Zelený čtvrtek 1. dubna a bílá sobota 4. dubna měly být podle ujednání letos výjimečně prohlášeny za dny pracovního klidu. Jeden z návrhů počítal i s uzavřením supermarketů; výsledná dohoda ale umožnila ponechat obchody s potravinami otevřené. Podle kritiků ale nebyla uzávěra bez souhlasu parlamentu uskutečnitelná.

„Velikonoční pauza byla chybou, protože nebylo možné ji provést,“ řekla Merkelová s tím, že to vyvolalo zmatek a nejistotu. „Hluboce toho lituji a prosím všechny obyvatelky a obyvatele o prominutí,“ dodala.

Nacházíme se ve vážné situaci, řekla Merkelová. V Německu bude lockdown trvat nejméně do 18. dubna

Číst článek

Merkelová také řekla, že boj s pandemií je náročný a složitý, ale že koronavirus se nakonec porazit podaří. Nyní je ale podle ní nutné šíření infekce opět zpomalit, aby se podařilo zastavit nastupující třetí vlnu pandemie. O dalším postupu tažení proti epidemii bude Merkelová jednat s premiéry 12. dubna. Karanténa v Německu prozatím platí do 18. dubna.

Vicekancléř Olaf Scholz na středeční tiskové konferenci řekl, že rozhodnutí Merkelové velikonoční uzávěru neuskutečňovat bylo správné. Doplnil, že je nutné se takových chyb v budoucnu vyvarovat. „Jednání musíme příště lépe připravovat,“ řekl.

Scholz byl spolu s bavorským premiérem Markusem Söderem a berlínským primátorem Michaelem Müllerem součástí užší skupiny, se kterou se Merkelová na velikonoční pauze dohodla.

Merkelová po středečním mimořádném jednání s premiéry debatovala s poslanci Spolkového sněmu. Těm rovněž řekla, že plán na velikonoční uzávěru byl chybný. „Tato chyba je jen a pouze mou chybou, neboť v konečném důsledku nesu hlavní odpovědnost já sama,“ řekla kancléřka, které se od poslanců dostalo potlesku.

Podpora od zemských premiérů

Merkelové se mezitím zastali někteří zemští premiéři. Saský premiér Michael Kretschmer, který je členem kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), řekl, že šéfka spolkové vlády odpovědnost za pondělní jednání přejímat nemusí. „Toto rozhodnutí bylo přijato společně 16 premiéry a spolkovou vládou,“ zdůraznil Kretschmer.

Epidemie v Německu sílí. Nejpostiženějším regionům hrozí uzavření škol i zákaz nočního vycházení

Číst článek

Stejně se vyjádřil i jeho kolega ze Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který je předsedou CDU. „Všichni jsme s tím souhlasili. Měli jsme pochybnosti, ale nakonec všech 16 premiérů řeklo, že to tak uděláme,“ uvedl.

U liberálů se ale kancléřka s přílišným pochopením nesetkala. Šéf poslanecké frakce svobodných demokratů (FDP) a zároveň předseda strany Christian Lindner doporučil Merkelové, aby Spolkový sněm požádala o důvěru. „Podporu své koalice nemusí mít jistou,“ dodal o kancléřčině vládě konzervativců CDU/CSU a sociálních demokratů SPD.

Na to, zda se kancléřka opravdu může opřít o podporu poslanců CDU/CSU a SPD, se Merkelové zeptal šéf frakce postkomunistické Levice Dietmar Bartsch. Šéfka spolkové vlády mu odpověděla, že jejich podporu má.

Kancléřky se již zastalo několik poslanců včetně sociálního demokrata Karla Lauterbacha, který dlouhodobě souhlasí s opatrným epidemickým postojem Merkelové. Podle něj si za své prohlášení o odpovědnosti zaslouží respekt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme