Velikonoce v Polsku a USA

Největší křesťanské svátky velmi intenzivně prožívají v převážně katolickém Polsku. Týden před Velikonocemi je obdobím půstu a příprav na oslavy Kristova zmrtvýchvstání. Ve Spojených státech by zase české lidové velikonoční zvyky zřejmě vyvolaly u tamních obyvatel přinejmenším rozpaky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoce v Polsku

Velikonoce v Polsku | Zdroj: ČTK

Polsko ctí tradice

Přípravy i samotné svátky provázejí v Polsku u nás už zapomenuté rituály, mystéria a samozřejmě charitativní akce. Více vám o tom teď poví náš zpravodaj v Polsku Martin Dorazín. Polské Velikonoce mají svou mystiku a zároveň jsou i velkou a barvitou podívanou. O Velkém pátku přitahuje množství lidí křížová cesta, doprovázená ukázkami středověkých mystérií, zobrazující poslední dny Ježíše Krista. Mystéria se tradičně inscenují v přírodě v Zebrzydovické Kalvárii nedaleko Krakova.

"Je to takové povzbuzení ducha, tato představením nám umožňují hlouběji prožít to, co se odehrálo před dvěma tisíci lety. Je to náboženské představení s uměleckými prvky. Mystéria ale už nejsou jen záležitostí Zebrzydovické Kalvárie. Stále více klášterů organizuje mystéria Kristových muk. Centrem ale zůstává naše Kalvárie," vysvětluje otec Pawel z kláštera řádu bernardýnů.

Před Velikonoční nedělí si polští věřící hromadně nechávají požehnat sváteční pokrmy - vejce, chléb, klobásy, křen a beránka. V košíku, se kterým přicházejí ke kostelům, může být ale prakticky cokoli. Na krakovském náměstí žehnal pokrmům kardinál Stanislaw Dziwisz: "Z celého srdce vám přeji, aby na vašich stolech nikdy nechyběl chléb náš vezdejší."

V Polsku proto Velikonoce provázejí četné charitativní akce. Lidé, kteří se ocitli v nouzi nebo osamění, se scházejí ke společné snídani u svátečně prostřených tabulí. Přicházejí starší ženy, které nemají děti, jsou tu lidé, o které se jejich děti nestarají, bezdomovci, mladí i staří. "Nejdůležitější možná není jídlo, ale naděje, že přijde nový začátek," říká Barbara Sadowská z nadace Barka, která v Poznani organizovala snídani pro čtyři sta lidí. Velikonoční tradice se v nejčistší podobě zachovaly v polských horách a podhůří, i když i sem pronikají moderní vlivy. Polští horalé slaví Kristovo vzkříšení petardami a ohňostrojem - zahánějí tím zlé síly. Čím více rámusu, tím lépe. Do Velikonoc proniká i politika. Primas polský kardinál Józef Glemp v televizním poselství žádal média, aby mluvila pravdu: "Média by neměla být prostředkem k falešným svědectvím proto bližním."

Kardinál Glemp vyzval k modlitbám za vládnoucí politiky: "Často si stěžujeme na politiky, ale odpovídá počet našich stížností počtu modliteb, která v jejich jménu proneseme? Buď zapomínáme na modlitby, nebo se nemodlíme dostatečně za ty, kteří na svých bedrech nesou břímě starostí o společné dobro. Přejme si, aby na té škále převážily modlitby nad nářky."

velikonoční zvyky | Foto: ČTK

O Velikonoční neděli pak celé Polsko sledovalo první poselství papeže Benedikta XVI. a zvláště pak slova "Kristus vstal z mrtvých." Tím skončil Velký půst a začaly oslavy. "S Velkou nedělí se to má tak, že se nedělá nic," předestřel další průběh svátků jeden z návštěvníků chrámu svaté Anny ve Varšavě.

Zatímco neděli slaví většina Poláků v rodinném kruhu nebo nedělá nic, pondělí patří návštěvám vzdálenějších příbuzných a známých. Cesta za nimi se ale často mění v divoký útěk před skupinami výrostků, kteří se baví tím, že nic netušící chodce polijí vědrem studené vody. Bezbranní lidé na autobusových zastávkách už je přestávají bavit - skutečně hodnotnou trofejí se stali cyklisté: "Kdykoli se mi poštěstilo být o Velikonocích doma, vracela jsem se z tréninku úplně mokrá a nebylo to kvůli dešti. Snažím se vyhýbat zalidněným místům, ale vždycky mě někdo překvapí vědrem s vodou," popisuje své zážitky závodnice na horských kolech Maja Wloszcowska.

Zahrady Bílého domu patří o Velikonocích dětem

Amerika je z velké části křesťanská země, ale jak se dočtete v deníku našeho zpravodaje v USA Alexandra Píchy, jiná země jiný mrav.

Přiznám se, že poprvé nemám koho honit s pomlázkou. Měl jsem sice jet do Pensylvánie natáčet za českými au pair, ale raději jsme si hezké Velikonoce popřáli jen po telefonu. Američané by náš zvyk považovali za barbarský, a kdybych veřejně honil děvče se spleteným prutem, nezachránila by mě asi ani ta mašle na něm. Určitě bych skončil v okresním vězení za napadení, nemístný fyzický kontakt a možná i za harashment.

Pod rozkvetlými stromy | Foto: Miroslav Konvalina

Velikonoční pondělí se tady v Americe drží tak napůl. Federální vláda se ho neodváží vyhlásit za státní svátek, co by tomu řekli třeba muslimové nebo hinduisté. Samozřejmě, že mi v čínské čistírně řekli, že košile budu mít vyžehlené právě dnes v pondělí. Ale George Bush je křesťan, a tak se na velikonoční pondělí v Bílém domě nepracuje a dokonce otevřou jeho park pro tradiční "Koulení vajíček".

Američtí prezidenti dodržují tento sympatický zvyk už déle než století. Zaměstnanci Bílého domu schovají do trávníku spoustu vajíček a děti odevšad je sem přicházejí hledat. A nebo s nimi dokonce soutěží. Pro Washington je to velká událost, v Bílém domě není žádná politika, do mnoha prostor je volný přístup, je tu spousta dětí a chodí tady velcí velikonoční zajíci a spousta pohádkových figur.

Mimochodem, když jsem své známé ujistil, že tady nikoho nebudu honit s pomlázkou nebo polévat lidi, jak to prý tady předvedli užaslým Američanům nějací Slováci, nakonec mě na Velikonoce pozvali. Obarvená vajíčka si holt podle místních tradic budu muset najít pokojnou cestou v trávě. Naše Velikonoce už tady popisuji jen ústně. Trochu nad námi kroutí hlavou. Když jsem jim ale řekl, že se u nás na Velikonoční pondělí nejde do práce, začali nám Američané i s těmi našimi pohanskými tradicemi závidět.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme