Velikonoce ve Svaté zemi? Náboženské rituály, ale také velký byznys

Velikonoční obřady a pouti. Tak to teď vypadá v celém křesťanském světě. Asi nejautentičtější jsou ale tam, kam Bible ukřižování a následné vzkříšení Ježíše Krista zasazuje, a to v Jeruzalémě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové katolické církve v jednom z velikonočních procesí v bazilice Božího hrobu v Jeruzalémě | Zdroj: Reuters

Z baziliky Božího hrobu tam před polednem prošlo procesí katolické církve - desítky františkánských mnichů, kteří doprovázeli latinského patriarchu Tuvala, nejvyššího představitele římskokatolické církve ve Svaté zemi.

Jeruzalém o Velikonocích obsadily skupiny poutníků z Itálie, Německa, Polska, ale i Afriky nebo Indonésie, a izraelská policie má plné ruce práce udržovat pro procesí volnou cestu.

Zatímco křesťané slaví ve Svaté zemi Velikonoce, Židé zase mají svůj svátek pesach. Je to vidět i na počtu lidí v ulicích Jeruzaléma, který se podle zpravodaje Českého rozhlasu změnil v jeden velký mumraj, a to také kvůli teplému a slunečnému jaru.

Podle místních úřadů na týden Velikonoc a pesachu očekávali v Izraeli 150 tisíc poutníků a turistů z celého světa, z nichž polovinu tvoří Židé a polovinu křesťané.

Jde ale také o byznys. Úřady se proto letos zaměřily na hotely a restaurace a kontrolují, jestli je ubytování čisté ai pokrmy odpovídají normám. Kvůli vidině zisku tady totiž služby často pokulhávají.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme