Požár poškodil proslulé sochy na Velikonočním ostrově, památka je po třech měsících znovu uzavřená

Požár poškodil některé z ikonických soch na Velikonočním ostrově, známých jako moai, uvedly podle deníku The Guardian místní úřady. Plameny se na ostrově, který je chilským územím, šíří už od pondělí. V archeologickém nalezišti s asi 1000 monolitických soch v podobě obřích hlav způsobily nevratné škody, uvedli správci areálu v prohlášení.

Santiago de Chile Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár poškodil některé z ikonických soch na Velikonočním ostrově, známých jako moai

Požár poškodil některé z ikonických soch na Velikonočním ostrově, známých jako moai | Foto: AFP/Rapanui Municipality | Zdroj: Profimedia

Požár byl nejspíše založen záměrně a zachvátil plochu přes 100 hektarů. Ohnisko je u sopky Rano Raraku, která je součástí světového dědictví UNESCO.

„Škody způsobené požárem jsou nenapravitelné,“ sdělil podle stanice BBC starosta ostrova Pedro Edmunds.

Velikonoční ostrov leží asi 3500 kilometrů od Chile a se zhruba 8000 obyvateli je jedním z nejizolovanějších obydlených míst na světě.

Během pandemie covidu-19 byl pro návštěvníky uzavřen a znovu se otevřel teprve před třemi měsíci, napsala BBC. Archeologické naleziště bylo nyní opět uzavřeno a odborníci v něm zkoumají rozsah škod.

Kamenné sochy vytesali místní obyvatelé mezi lety 1250 až 1500. Představovat mají duchy předků a podle expertů mohly rovněž označovat místa se zdrojem pitné vody.

Největší ze soch váží kolem 74 tun a měří na výšku deset metrů. Jejich obličeje směřují do vnitrozemí a rozmístěny byly tak, aby tvořily prsten kolem ostrova.

Záhadou je, jak dokázali obyvatelé ostrova manipulovat s díly, která váží mnoho set kilogramů i několik tun.

Na tuto otázku se snažil v roce 1986 odpovědět při výpravě na ostrov československý badatel Pavel Pavel, jemuž se podařilo rozpohybovat čtyřmetrovou sochu vážící zhruba devět tun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme