Velikonoční svátky v Bosně a Hercegovině

Velikonoční svátky v Bosně a Hercegovině slaví katolíci - převážně Chorvaté. Velikonoce jsou pro ně zdrojem víry i vlastní identity, protože většinu katolických věřících v zemi tvoří právě lidé této národnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velikonoční svátky v Bosně a Hercegovině | Foto: Jaromír Janev

Chorvaté mají svou národní identitu v Bosně spjatou s katolickou církví. Na veřejnosti usiluji o to, aby se lidé respektovali, stejně tak jejich práva a aby se vytvořily podmínky pro to, aby v Bosně a Hercegovině mohl vzniknout normální stát, kde vládnout bude spravedlnost pro všechny.

Od čtvrtka se v Bosně a Hercegovině střídali v kostele každý den snad všichni Chorvaté. Jaké zvyky udržují? Například si ťukají proti sobě vejci. Jde samozřejmě o vařená a pomalovaná vejce. Komu skořápka nepraskne, bude mít více štěstí.

Bosensko hercegovinský kardinál Vinko Puljič se s Českým rozhlasem v sarajevské katedrále podělil o pocity, co pro něj osobně znamenají Velikonoce: "Osobně si uvědomuji, že jsem duchovní pastýř, mé místo je v církvi a nějakým způsobem podporovat naději a být hlasem bezprávných. Ty, které vedu, se pak snažím povzbuzovat na cestě Kristově."

Sarajevské zvony zazněly zatím naposledy na Zelený čtvrtek. Podle tradice prý odletěly do Říma. O Velikonoční neděli už se v Sarajevu rozezní znovu.

Přečtěte si o Velikonocích:
Většina Poláků chce mít Velký pátek státním svátkem
Sázka na bílé Velikonoce v Londýně se vyplatila
Velikonoce, nebo Vánoce?
Němečtí duchovní kritizují velikonoční televizní nabídku
Velikonoce v zemích Beneluxu utužují rodinné svazky
Papež vyzval k řešení krizí v Tibetu, Iráku i Izraeli

Dodržujete některé velikonoční zvyky a obyčeje? Hlasujte v naší anketě!

Jaromír Janev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme