Velikonoční vývoz slovenských jehňat do Itálie je podle ochranářů jasným týráním zvířat

Italský velikonoční stůl se neobejde bez jehněčího masa a slovenští chovatelé ovcí zase musejí nějak vydělávat. Dohromady to znamená každoroční vývoz jehňat ze slovenského venkova do Itálie. Zvířata se přitom ze Slovenska v řadě případů vyvážejí živá. Podle ochranářů jde o jasné týrání. Pro chovatele ovcí naopak vítaná možnost příjmu. To všechno v době, kdy si obyčejní Slováci jehněčí skoro nekupují, protože je pro ně příliš drahé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jehňata ovce valašky

Jehňata ovce valašky | Foto: ZOO Ostrava, Pavel Vlček

Kdysi platilo, že ovce znamená trojitý užitek - maso, mléko a vlnu. Výkupní cena vlny je dnes ale mizerná a slovenské ovčí farmy musí vyžít z výroby mléčných výrobků a prodeje masa. Před velikonocemi jdou jehňata vždycky na odbyt.

„Každý rok vyvážíme do Itálie,“ potvrzuje majitel 1200 ovcí Ladislav Longauer z Liptova s tím, že chov vlastní právě kvůli masu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O každoroční vývoj jehňat ze Slovenska do Itálie se zajímal zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Ochranáři chápou, že se farmáři musejí nějak uživit. Proč se ale mají několikatýdenní jehňata vláčet živá řadu hodin kamionem až k italským spotřebitelům? Stačilo by přeci zvířata porazit, jejich maso zpracovat už na Slovensku a až potom vyvážet.

Podle Kristíny Mangové z organizace Svoboda Zvířat ale slovenští farmáři argumentují tím, že vyvážení jehňat do Itálie je základem pro jejich přežívání. „Že jednoduše bez toho všeho nějaký chod farem nemůže být,“ tlumočí.

Jehňata by Slováci vyvážet nemuseli

Když velikonoce přejdou a velikonoční export jehňat do ciziny skončí, přichází pro chovatele návrat k rutině. Prodávat jehněčí dnes na Slovensku není záviděníhodný úkol.

„Ještě 30 roků dozadu bylo na Slovensku o dvě třetiny více ovcí. Všechno se snědlo doma, nic se nevyváželo. Teď je ovcí na Slovensko dobrá třetina a hodně se vyváží. Lidé si odvykli,“ vysvětluje farmář Bertin Zúbek z farmy poblíž města Ilava.

Řešení vypadá jednoduše. Postavit na Slovensku víc jatek na venkově, aby se jehňata nemusela převážet daleko.

Ochranáři ale požadují změnu zákonů a chtějí, aby transporty živých zvířat zarazila Evropská unie. Dokud se to nestane, slovenská jehňata budou ještě dlouho nešťastně bečet při stresujících cestách po Evropě.

Vojtěch Berger, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme