Velitel bundeswehru končí kvůli náletu v Afghánistánu

Generální inspektor německého bundeswehru Wolfgang Schneiderhan odchází z funkce. Nejvyšší představitel německých ozbrojených sil se rozhodl vyvodit důsledky z informační politiky kolem krvavého útoku na cisterny v severním Afghánistánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wiesel

Wiesel | Foto: FAS

V Německu se totiž objevilo důvodné podezření, že ministerstvo obrany tajilo klíčové informace o náletu. Údaje se měly týkat vysokého počtu civilních obětí sporného náletu, ke kterému vydal rozkaz německý velící důstojník, plukovník Georg Klein.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ,padání hlav' v německém bundeswehru po chybném náletu spojenců v Afghánistánu mluvil v Radiofóru zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Jiří Hošek

Zatajované informace měly také být o tom, že se už před útokem amerických bojových letounů nejspíš vědělo, že se v okolí cisteren pohybuje značný počet civilistů. To vyplývá i ze záběrů těsně před útokem, které zveřejnil na svém webu deník Bild.

Generální inspektor Schneiderhan dal svou funkci k dispozici dobrovolně. Spolu s ním odchází také státní tajemník ministerstva obrany Peter Wichert. Mračna se ale stahují ještě nad bývalým šéfem resortu obrany Franzem Josefem Jungem, který v současnosti vede ministerstvo práce a sociálních věcí.

Je velmi pravděpodobné, že Jung od počátku mlžil nejen ohledně obětí z řad civilistů, ale taky o zcela nedostatečném průzkumu v oblasti útoku, který vedl ke krveprolití. Ministr Jung se brání tím, že se k němu citlivé informace o civilních obětech náletu nedostaly. V Bundestagu už řekl, že rezignovat nehodlá.

"Pokud by se potvrdilo, že jste de facto obelhal Spolkový sněm, je Vaše setrvání v libovolné funkci neúnosné," vzkázal Jungovi Frithjof Schmidt ze Strany Zelených. Spolková kancléřka Angela Merkelová už nepřímo naznačila, že nad Jungem nehodlá držet ochrannou ruku.

Podle šetření Severoatlantické aliance zahynulo při náletu dvou amerických bojových letounů minimálně 142 lidí. Kauza může ovlivnit debatu o prodloužení mise bundeswehru v Afghánistánu, která právě začíná ve Spolkovém sněmu.

Ruce si mohou mnout němečtí postkomunisté, kteří jako jediní misi bundeswehru dlouhodobě odmítají a poslední události jim hrají pochopitelně do noty. Německá veřejnost je většinově pro stažení vojáků z Afghánistánu a tenhle postoj se zřejmě dál prohloubí.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme