Velitel Miloševičovy armády stanul před tribunálem v Haagu

Bývalý srbský generál z období vlády Slobodana Miloševiče Dragoljub Ojdanič stanul před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu, který ho viní ze zločinů proti lidskosti. Generál však před soudem tvrdil, že je nevinen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dragoljub Ojdanič | Foto: ČTK/AP

Generál Ojdanič odmítl všech pět bodů obžaloby ze zločinů proti lidskosti z kosovské války. Bývalý vrchní velitel jugoslávské armády je obviněný z toho, že nařídil vraždění, deportace a pronásledování kosovských Albánců na jaře roku 1999 v době leteckých útoků na Srbsko.

Obžaloba označila akci jugoslávské armády v Kosovu za kampaň teroru a násilí, která měla za cíl vyhnat asi 800 tisíc Albánců z Kosova. Generál Ojdanič prohlásil, že jugoslávská armáda se pod jeho velením nikdy v Kosovu takto nechovala. "Jsem nevinen, cítím se jako hrdina a podobně se může cítit každý jugoslávský voják," prohlásil Ojdanič během prvního slyšení u mezinárodního soudu v Haagu.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme