Velitel revolučních gard: Írán by mohl kvůli Izraeli přehodnotit dohodu o neútočení jadernými zbraněmi

S ohledem na aktuální hrozby ze strany Izraele by Írán mohl přehodnotit svou jadernou doktrínu. S odkazem na slova vysoce postaveného íránského činitele odpovědného za jadernou bezpečnost o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters, podle níž takový výrok zřejmě přiživí obavy z jaderného programu Íránu. O něm přitom Teherán opakovaně tvrdí, že sleduje pouze mírové cíle.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská vlajka vlaje před sídlem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni, 6. března 2023

S ohledem na aktuální hrozby ze strany Izraele by Írán mohl přehodnotit svou jadernou doktrínu (ilustrační foto) | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

„Přehodnocení naší jaderné doktríny a politiky stejně jako dříve sdělených představ je zcela možné,“ řekl podle polooficiální tiskové agentury Tasnim Ahmad Haktaláb, velitel íránských revolučních gard, který má na starosti jadernou bezpečnost země.

Proč pomohli Jordánci Izraeli proti Íránu? Něco budou chtít od Spojených států, soudí analytik Tureček

Číst článek

Poslední slovo v otázce íránského jaderného programu má ovšem nejvyšší íránský duchovní vůdce, ajatolláh Alí Chameneí. Západ Teherán podezírá, že svým programem sleduje vojenské cíle. Chameneí při mnoha příležitostech prohlásil, že Írán o výrobu ani použití jaderných zbraní neusiluje a nikdy neusiloval, neboť to zapovídá jeho náboženství.

Bez ohledu na izraelské výhrůžky jsou jaderná zařízení v Íránu „v naprostém bezpečí“, řekl dále Haktaláb. Podle agentury Tasnim naopak pohrozil, že Írán identifikoval jaderná zařízení Izraele a „drží prst na spoušti“ pro případ, že se Izrael rozhodne napadnout jeho jaderné kapacity.

Teherán o víkendu vyslal na Izrael přes 300 střel a dronů v odvetě za pravděpodobně izraelský útok na íránský konzulát v Damašku, který mezi jinými usmrtil také sedm důstojníků revolučních gard včetně dvou generálů. Útok na Izrael se obešel bez obětí a větších škod díky izraelskému systému protivzdušné obrany a zásahu letectva za pomoci spojenců.

Podoba případné izraelské reakce zatím není jasná, zahraniční partneři židovského státu nicméně volají po maximální zdrženlivosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme