‚Karneval odporu‘ v srdci Londýna. Lidé demonstrují proti návštěvě Trumpa, ten se sešel s Mayovou

Jednáním s britskou premiérkou Theresou Mayovou pokračuje návštěva Donalda Trumpa ve Spojeném království. Na tiskové konferenci americký prezident řekl, že Washington je připraven s Londýnem dojednat „úžasnou“ obchodní dohodu, jakmile země opustí Evropskou unii. Na Trafalgarském náměstí se sešli také odpůrci Donalda Trumpa, dorazilo jich ale méně než při první návštěvě Donalda Trumpa ve Velké Británii.

Londýn (Aktualizováno: 16:39 4. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizátoři Radiožurnálu řekli, že demonstrují proti Trumpovi, který pro ně symbolizuje vládu bohatých a přehlížení obyčejných lidí

Organizátoři Radiožurnálu řekli, že demonstrují proti Trumpovi, který pro ně symbolizuje vládu bohatých a přehlížení obyčejných lidí | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Centrum Londýna v úterý zaplnili odpůrci Donalda Trumpa, jejich počet ale nedosahoval očekávané výše. Proti prezidentovi USA, který je v Británii na třídenní státní návštěvě, protestovaly na „karnevalu odporu“ na Trafalgarském náměstí tisíce lidí. Dav byl ale podle přítomných novinářů méně početný, než při Trumpově první návštěvě ve funkci prezidenta loni v létě.

Druhý den Trumpa v Británii. Po banketu posnídá s Mayovou, na Trafalgaru se chystá velká demonstrace

Číst článek

Podle některých předpovědí se mělo do protestu zapojit sto tisíc až čtvrt milionu účastníků. K zajištění veřejného pořádku londýnská policie povolala 2600 mužů. Původní plán organizátorů projít od Trafalgarského náměstí k parlamentu kolem sídla premiérky Theresy Mayové v Downing Street radnice nepovolila. Trasa pochodu měla proto k parlamentu demonstranty přivést podél břehu Temže.

Opoziční vůdce Jeremy Corbyn v projevu k demonstrantům odsoudil „rozvratnickou“ politiku Bílého domu v otázce migrace, lidských práv, obchodu a ochrany klimatu.

Donalda Trumpa přitom předseda labouristů přímo nejmenoval, svou kritikou mířil na „našeho hosta“. Corbyn odsoudil urážky londýnského starosty Sadiqa Khana, kterého Trump označil za „ztroskotance“. Proti rozvratnické politice vlády USA hodlá opoziční vůdce vytrvale bojovat.

Pozlacená mísa i karikatury

Trafalgarské náměstí bylo zaplněné lidmi s transparenty jako „stop rasismu“, „stop homofobii“ nebo „konec odmítání klimatické dohody“. Dívka oblečená jako socha Svobody dorazila s transparentem s nápisem „nechci válku s Íránem“.

Někteří demonstrující drželi nápisy „lháři“ nebo „hlupáku“. Organizátoři Radiožurnálu řekli, že demonstrují proti Trumpovi, který pro ně symbolizuje vládu bohatých a přehlížení obyčejných lidí.

Jeden z organizátorů Ajuub Faraji novinářům řekl, že americký prezident si nezaslouží královské přijetí. „Posíláme jasný vzkaz solidarity se všemi, koho zasáhla (Trumpova) mrzká politika,“ dodal.

Pobyt prezidenta USA Donalda Trumpa v britské metropoli se ani tentokrát, stejně jako při jeho loňské návštěvě, neobešel bez nafukovací karikatury šéfa Bílého domu.

Obří, šest metrů vysoká figurína vzteklého batolete v plenách se krátce před polednem vznesla nad budovu britského parlamentu, kde má dvě hodiny demonstrovat odpor Londýňanů proti návštěvě amerického prezidenta.

„Snažíme se upozornit prezidenta, jak nevítaným hostem je v této zemi,“ řekl tvůrce figuríny Leo Murray. „Chceme dát najevo sílu odporu proti Donaldu Trumpovi a jeho nenávistné politice,“ dodal.

Protestant, který přivezl sochu Trumpa sedícího na pozlacené záchodové míse, Radiožurnálu řekl, že chce varovat před projevy nenávisti, které provázely také nástup nacismu v Německu.

Tisková konference

Donald Trump na společné tiskové konferenci s britskou premiérkou Theresou Mayovou uvedl, že Spojené státy jsou připraveny dojednat s Británií „úžasnou“ obchodní dohodu, jakmile země opustí Evropskou unii. Obě země podle šéfa Bílého domu mohou objem vzájemného obchodu zdvojnásobit až ztrojnásobit.

Trump rovněž uvedl, že s britskou ministerskou předsedkyní mluvil o čínské telekomunikační firmě Huawei, kterou americké zpravodajské služby podezírají z napojení na čínskou špionáž. Na otázku, zda by Washington v případě, že Londýn umožní Huawei účast na budování sítí 5G, přerušil sdílení zpravodajských informací s Británií, ale přímo neodpověděl.

Donald Trump a Theresa Mayová na tiskové konferenci. | Foto: Stefan Rousseau | Zdroj: Reuters

Dodal, že „žádné omezování“ v budoucnu nevidí. „Ohledně Huawei a všeho dalšího se zcela jistě dohodneme,“ řekla hlava USA. 

Trump také zopakoval, že členské země NATO „musí plnit své závazky“, a ty, které dosud nezvýšily armádní výdaje na stanovená dvě procenta HDP, by tak měly učinit. „Nemají na výběr,“ uvedl Trump.

Mayová předtím připustila, že s Trumpem se neshodli na některých tématech, jako jsou klimatické změny a Írán. Šéfka britské vlády zdůraznila, že Londýn stále podporuje mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu, od níž USA loni odstoupily. Podobně Británie podle Mayové podporuje pařížskou klimatickou dohodu, kterou Trump odmítá.

Oba politici na úvod tiskové konference připomněli oběti spojenecké invaze v Normandii v roce 1944. Svět si v těchto dnech připomíná 75. výročí operace; Trump se chystá na oslavy do Francie.

Pavel Novák, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme