Anglie zavede přísnější restrikce proti šíření covidu. Johnson je prosadil navzdory vlastní straně

Britský premiér Boris Johnson v úterý prosadil v Dolní sněmovně sadu zpřísněných opatření proti koronaviru, která reagují na rychlé šíření nakažlivější varianty omikron v zemi. Přestože se Británie chystá zpřísňovat, nově již nebude vyžadovat karanténu po cestujících z Jihoafrické republiky a dalších 10 afrických zemí. Povinnost izolace po příletu z jihu Afriky původně zavedla na konci listopadu kvůli šíření koronavirové varianty omikron.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o budoucím uspořádání vztahů Evropské unie a Velké Británie zkomplikoval návrh zákona vlády Borise Johnsona

Johnson před hlasováním varoval, že do Británie míří vlna „obrovského nárůstu“ počtu případů nákazy variantou omikron a že restrikce jsou nezbytné k ochraně lidí | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

Poslanci v úterý s podporou labouristické opozice velkou většinou hlasů odsouhlasili zpřísnění pravidel pro nošení roušek, povinné očkování zdravotníků či nutnost prokázat se certifikátem o očkování, dokladem o prodělaném covidu-19 nebo negativním testem na koronavirus při vstupu na velké společenské akce či do některých podniků, například nočních klubů.

Velkou Británii zasáhla ‚přílivová vlna‘ varianty omikron. Johnson urychlí očkování posilující dávkou

Číst článek

Opatření se týkají Anglie, ostatní části Spojeného království si o restrikcích rozhodují samy.

Podle stanice Sky News povinnost prokazovat bezinfekčnost nepodpořilo až sto konzervativních poslanců, tedy téměř třetina v dolní komoře britského parlamentu.

Zhruba stejný počet rebelů hlasoval proti povinnému očkování u zdravotnických pracovníků.

Rebelie v řadách konzervativců je další ranou pro Johnsona, který je již tak pod tlakem kvůli aférám s údajnými večírky v Downing Street v době lockdownu či drahou rekonstrukcí bytu. Kritice čelí i za chaotické stahování z Afghánistánu.

Hlasy proti premiérovi

Mnozí z konzervativních zákonodárců před hlasováním tvrdili, že restrikce jsou příliš drakonické. Jiní podle Reuters pojali hlasování jako příležitost k tomu, aby si na premiéra vylili zlost.

Británií otřásá skandál kolem večírku v Downing Street. Podle expertů přišel v nejméně vhodnou dobu

Číst článek

Domnívají se totiž, že Johnson, který pomohl konzervativcům k velkému vítězství ve volbách v roce 2019, promarňuje úspěchy strany vlastními chybami a přešlapy.

Johnson před hlasováním varoval, že do Británie míří vlna „obrovského nárůstu“ počtu případů nákazy variantou omikron a že restrikce jsou nezbytné k ochraně lidí.

Británie zaznamenala více než 5300 případů nákazy koronavirovou variantou omikron, přičemž deset lidí bylo hospitalizováno a jeden člověk infekci podlehl.

Vyjmutí zemí z červeného seznamu

Za posledních 24 hodin zaznamenala Británie bezmála 60 000 nově nakažených koronavirem, nejvíce od ledna. Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích se v období 4. až 10. prosince zvýšil o deset procent na 5925.

V Británii se omikronem nakazí až 200 tisíc lidí denně, odhadují experti. Zájem o očkování je obrovský

Číst článek

Navzdory obavám z varianty omikron, kterou poprvé zaznamenali odborníci v Jihoafrické republice (JAR), britská vláda rozhodla, že s platností od středečního rána vyřadí JAR a dalších 10 afrických zemí včetně Nigérie z takzvaného červeného seznamu rizikových států, informovala stanice BBC.

To znamená, že cestující z těchto států již nebudou muset po příletu automaticky podstupovat karanténu a platit za ni. Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid zdůvodnil rozhodnutí tím, že omikron se stihl natolik rozšířit po celém světě, že tato cestovní omezení již nedávají smysl a nejsou účinná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme