VIDEO: ‚Brexit dokončíme 31. října.‘ Poslechněte si první projev Johnsona jako předsedy Konzervativců

Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson v projevu po svém zvolení do čela Konzervativní strany zopakoval slib, že Británie odejde z Evropské unie k 31. říjnu. Bývalý ministr zahraničí, který v čele vlády oficiálně stane ve středu, chce svůj kabinet sestavit v nejbližších dnech. Hlavní Johnsonův proslov, v němž by měl premiér nastínit své kroky, se očekává ve středu v Downing Street a ve čtvrtek v britském parlamentu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Johnson poděkoval svému rivalovi Jeremymu Huntovi a poraženého šéfa diplomacie ocenil jako kvalitního soupeře. Poděkoval také odcházející premiérce Therese Mayové, která ve funkci končí poté, co se jí opakovaně nepodařilo v Dolní sněmovně prosadit vyjednanou dohodu s Bruselem o podmínkách brexitu.

Johnsonova cesta k moci: jak se z Ala stal Boris, budoucí premiér Velké Británie

Číst článek

Někdejší starosta Londýna a zastánce rázné rozluky od unijních struktur připomněl heslo své volební kampaně, kterým bylo „zajistit brexit, sjednotit zemi a porazit (šéfa labouristické opozice) Jeremyho Corbyna“. „Nyní ještě musíme povzbudit naši zemi. Brexit dokončíme 31. října a využijeme všech příležitostí, které přinese,“ řekl Johnson, jehož zvolení i projev doprovázel velký potlesk.

Nástupce Mayové připustil, že jeho zvolení do čela konzervativců, které ho automaticky vynese i do premiérského křesla, nebude všem po chuti. „Vím, že budou lidé, kteří zpochybní vaše moudré rozhodnutí,“ řekl členům strany Johnson. „Kampaň skončila a práce začíná,“ dodal v závěru svého proslovu o pohlášení výsledků hlasování.

‚Trapně vlažný‘

Johnsonův proslov byl poměrně krátký a proti očekávání mnohých i krotký, píše britský tisk a připomíná, že hlavní projev nového premiéra se očekává až ve středu v Downing Street a ve čtvrtek v parlamentu. Právě Dolní sněmovna se různými kroky snaží zablokovat brexit bez dohody, který Johnson nevylučuje.

Deník The Guardian ale soudí, že Johnson naznačil, že si nepřeje konfrontaci s Evropskou unií, protože nezopakoval svůj dřívější výrok, že Británie opustí blok „stůj co stůj“. Místo toho mluvil o významu blízkého a přátelského vztahu s Evropskou unií.

Labouristický stínový ministr financí John McDonnell na twitteru označil Johnsonův první oficiální projev ve funkci šéfa konzervativců za „nesnesitelně a trapně vlažný“. Podle něj byl jako „špatně připravená řeč po večeři v golfovém klubu“.

V úterý odpoledne Johnson mluvil také před poslaneckým klubem své strany. Podle účastníků setkání nový šéf zopakoval, že Británie musí opustit Evropskou unii do 31. října. Slíbil také, že do výkonu funkce ministerského předsedy vloží maximální energii a prohlásil, že je třeba Británii chránit před Corbynem. Johnson rovněž řekl, že si nepřeje předčasné volby, citovala agentura Reuters poslankyni Nicky Morganovou.

Vůdce labouristů zpochybnil silný mandát Johnsona jako vůdce Británie. „Boris Johnson získal podporu méně než 100 tisíc nereprezentativních členů Konzervativní strany tím, že slíbil daňové škrty nejbohatším, prezentoval se jako přítel bankéřů a prosazoval škodlivý brexit bez dohody,“ prohlásil Corbyn. „Ale nezískal podporu naší země,“ dodal opoziční vůdce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme