Johnson Macronovi navrhl obnovení spolupráce. ‚Prezident očekává jeho návrhy,‘ uvedl Elysejský palác

Britský premiér Boris Johnson v pátek v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi navrhl obnovení spolupráce mezi oběma zeměmi po diplomatické krizi způsobené bezpečnostním paktem mezi Austrálií, Spojenými státy a Británií. Oznámil to v pátek Elysejský palác.

Londýn/Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Johnson Macronovi v telefonickém rozhovoru navrhl obnovení spolupráce (ilustrační fotografie)

Johnson Macronovi v telefonickém rozhovoru navrhl obnovení spolupráce (ilustrační fotografie) | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

Kvůli novému spojenectví AUKUS, oznámenému 15. září, Austrálie odstoupila od smlouvy na výrobu konvenčních ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů (867 miliard Kč), které jí měla dodat francouzská firma Naval Group. To Francii nebývale rozlítilo a minulý týden si kvůli roztržce dokonce povolala ke konzultacím své velvyslance v USA a v Austrálii.

Konec roztržky kvůli ponorkám? Biden telefonoval s Macronem, dohodli setkání v říjnu

Číst článek

Během rozhovoru, který se ráno uskutečnil na žádost Londýna, Johnson „vyjádřil svůj záměr obnovit spolupráci mezi Francií a Spojeným královstvím v souladu s našimi hodnotami a našimi společnými zájmy (klima, Indopacifik, boj proti terorismu)“, stojí v prohlášení Elysejského paláce.

„Prezident mu odpověděl, že očekává jeho návrhy,“ dodal Macronův úřad.

Rozhovor se uskutečnil dva dny poté, co Macron mluvil s americkým prezidentem Joem Bidenem. Ten francouzskému protějšku slíbil snížit napětí mezi Paříží a Washingtonem. Macron rozhodl, že velvyslanec v USA Philippe Etienne se může příští týden vrátit do Washingtonu.

Návrat francouzského velvyslance v Austrálii zatím ohlášen nebyl. Francouzský ministr obchodu Franck Riester navíc odmítl nabídku setkání od svého australského kolegy Dana Tehana, který bude příští měsíc v Paříži na jednání OECD, uvedla v pátek agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme