Nedostupné palivo a prázdné regály. Zvýšením imigrace se krize nevyřeší, tvrdí Johnson

Britský premiér Boris Johnson v neděli prohlásil, že nechce kvůli vyřešení nedostatku řidičů v Británii uvolňovat pravidla pro imigraci zahraničních pracovníků. Nedostupnost pohonných hmot na čerpacích stanicích je podle něj způsobena vysokou poptávkou. Předseda Konzervativní strany Oliver Dowden pak řekl, že se dostupnost paliv zlepšuje, největší problémy však nadále přetrvávají v Londýně a na jihovýchodě země.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pondělí je i pro kamionovou dopravu zavřená cesta z Velké Británie do Francie. Proto se ještě v neděli snažili řidiči kamionů opustit ostrov

Británie se v posledních týdnech potýká s akutním nedostatkem řidičů kamionů, který způsobil potíže v řadě dodavatelských řetězců (ilustrační foto) | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Británie se v posledních týdnech potýká s akutním nedostatkem řidičů kamionů, který způsobil potíže v řadě dodavatelských řetězců. Na některých místech prořídly regály supermarketů a benzinové pumpy mají málo pohonných hmot. Vytvořily se u nich dlouhé fronty, protože mnoho řidičů si chtělo pořídit zásoby.

Johnson v neděli prohlásil, že čerpací stanice nestačí doplňovat své zásobníky právě kvůli vysoké poptávce. Odmítl rovněž, že by vláda chtěla krizi řešit zvýšením imigrace.

Británie uprostřed zásobovacího chaosu. Krize to je, ale vláda ji ustojí, popisuje novinářka Kottasová

Číst článek

„Cesta dopředu pro naši zemi nevede skrze zatažení za páku nekontrolované migrace a umožnění obrovskému množství lidí, aby sem přišli pracovat,“ řekl v pořadu televize BBC. „Nechci se vracet ke starému neúspěšnému modelu nízkých mezd a nekvalifikovaných pracovníků podpořenému nekontrolovanou migrací,“ dodal.

Britská vláda nicméně podle dřívějších zpráv hodlá udělit pět tisíc dočasných pracovních víz zahraničním řidičům cisteren a kamionů, která budou platit do konce února. Od pondělí bude s rozvozem pohonných hmot pomáhat rovněž britská armáda.

„Problémy zcela zřejmě přetrvávají v Londýně a na jihovýchodě a lidé jsou hluboce frustrovaní. Já jejich vztek a frustraci z toho, že se nemohou dostat k benzinu, sdílím. Vláda proto neúnavně pracuje na tom, aby tuto situaci vyřešila,“ řekl v neděli předseda vládních konzervativců Dowden stanici Sky News.

Předvánoční víza

Úřady chtějí rovněž předejít nedostatku v supermarketech před Vánoci, kdy jsou obvykle největší prodeje za celý rok. Dočasná víza pak dostanou také pracovníci v oblasti chovu drůbeže, aby vláda zajistila dostupnost krocanů, kteří jsou britským tradičním vánočním pokrmem.

Británií hrozí nedostatek tradičních vánočních krůt. Země nemá dostatek sezónních pracovníků

Číst článek

Podle řady kritiků způsobil nynější krizi do značné míry odchod Británie z Evropské unie, po němž zemi opustila řada zahraničních pracovníků. Johnsonova brexitu nakloněná vláda se však snaží tuto argumentaci co nejvíce odsunout do pozadí.

Podle pozorovatelů ovšem situaci zhoršila rovněž pandemie covidu-19, kvůli níž někteří řidiči ze zahraničí odešli do svých zemí původu a vzhledem k restrikcím se na čas zastavil provoz autoškol. Profese řidiče kamionu je rovněž mezi mladými stále méně populární kvůli špatným pracovním a platovým podmínkám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme