Britové jsou o krok blíž k předčasným volbám, Johnsonův plán hodlají podpořit labouristé

Britský premiér Boris Johnson by nakonec přeci jen mohl uspět se svým plánem na vypsání předčasných voleb. Podle informací britských médií jeho návrh podpoří labouristé. Jejich lídr Jeremy Corbyn po schůzi svého stínového kabinetu uvedl, že dojednání tříměsíčního odkladu brexitu splnilo jeho podmínku ohledně vyloučení varianty brexitu bez dohody.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr labouristů Jeremy Corbyn | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Zatím poslední pokus Johnsonovi nevyšel v pondělí, načež označil Dolní sněmovnu za nefunkční.

Další tři měsíce. Británie souhlasí s odkladem brexitu, potvrdil Johnson předsedovi Evropské rady

Číst článek

„Nedovolíme, aby tahle paralýza dál pokračovala. Dříve nebo později musíme přistoupit k novým volbám,“ řekl Johnson v pondělí v parlamentu po další porážce. Rovnou oznámil, že poslancům návrh na vypsání předčasných voleb předloží znovu, tentokrát ale zvolí jinou proceduru.

K vítězství mu tak bude místo dvou třetin hlasů stačit prostá většina. Dokument pak musí projít celým legislativním procesem včetně schválení královnou.

Poslance chce ministerský předseda obměnit, protože doufá, že v novém složení by mohli schválit jeho brexitovou dohodu.

„Opakovaně jsem říkal, že jsme na volby připraveni a že naše podpora závisí na tom, zda je brexit bez dohody mimo hru,“ uvedl Corbyn v prohlášení. „Teď spustíme nejambicióznější a nejradikálnější kampaň za skutečnou změnu, jakou kdy naše země viděla.“

Opoziční poslanci doposud opakovali, že premiérovi nevěří, volby ale podle Corbyna považují za nezbytné. Menší strany požadují dřívější termín voleb, než je vládou stanovený 12. prosinec.

Ladislav Novák, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme