Bez překvapení. Konzervativce i Británii povede Boris Johnson, může se mu rozpadnout vláda

Novým šéfem britské Konzervativní strany a současně také premiérem bude Boris Johnson, jenž na postu nahradí Theresu Mayovou. Někdejší šéf diplomacie porazil ve volbě současného ministra zahraničí Jeremyho Hunta. Tři členové kabinetu už dříve oznámili, že rezignují, pokud se do čela vlády postaví právě Johnson. Podle deníku The Telegraph podá demisi až dvanáct ministrů.

Londýn (Aktualizováno: 13:26 23. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Konzervativní strany mohli prostřednictvím korespondenčního hlasování nového lídra vybírat do pondělních 17.00 místního času.

Výsledky pak v úterý po poledni místního času (13.00 SELČ) oznámila Cheryl Gillanová, zástupkyně poslaneckého klubu konzervativců známého jako Výbor 1922.

Přítomným řekla, že se do hlasování zapojilo 159 320 straníků, příčemž 92 153 z nich bylo pro Borise Johnsona. Jeremymu Huntovi pak dalo hlas 46 656 lidí.

Britský parlament zkomplikoval plány na tvrdý brexit. Budoucí vláda se neobejde bez jeho souhlasu

Číst článek

Server The Independent upozornil, že o příštím britském premiérovi tak vlastně rozhodovalo pouhých 0,34 procenta oprávněných voličů.

Theresa Mayová svou funkci oficiálně vrátí do rukou královny Alžběty II. ve středu, potom se postu ujme nový premiér.

„Chci poděkovat Therese Mayové za mimořádný přínos této zemi. Byla výsada být ministrem v její vládě a vidět, s jakým odhodláním a nadšením vede tuto zemi,“ prohlásil Johnson po oznámení výsledků.

„Vím, že se objeví lidé, kteří budou zpochybňovat moudrost vaší volby. Ale nikdo - žádná osoba ani strana - nemá monopol na moudrost.“

Jedna ku milionu?

Boris Johnson to ale nebude mít ve funkci snadné, především kvůli odchodu Británie z Evropské unie. Johnson už v minulosti několikrát řekl, že je připraven ukončit politický svazek s EU k 31. říjnu, a to klidně i bez dohody, byť je podle něj pravděpodobnost takového brexitu „jedna ku milionu“.

Johnsonova cesta k moci: jak se z Ala stal Boris, budoucí premiér Velké Británie

Číst článek

Poslanci Dolní sněmovny tomu přesto chtějí předejít, a tak minulý čtvrtek schválili návrh, podle kterého jejich schůze potrvá až do 31. října. Zákonodárci tím zkomplikovali příští vládě prosazení brexitu bez dohody. Pro nového premiéra bude kvůli usnesení složitější odchod z Británie vynutit tím, že by ukončil současnou schůzi a novou vyhlásil až po brexitu.

Odchod z EU neopomenul ve svém prvním proslovu po zvolení zmínit i Johnson. „Dnes, v tento zlomový moment naší historie, musíme opět sloučit dvě sady instinktů. Musíme zajistit dobré partnerství mezi námi a Evropou. A současně touhu, která je hluboká a cítíme ji celým srdcem, jak zajistit demokratickou správu této země.“

Dodal, že Britové jsou schopni to zvládnout. „Zajistíme skvělou policii a vzdělání, budeme pomáhat domácnostem a sjednotíme celou zemi. Budu spolupracovat s týmem, který ustanovím v následujících dnech. Kampaň je za námi a práce před námi,“ slíbil.

miz, sch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme