Zmatky v Británii. Stovky občanů unie nemohly volit v eurovolbách kvůli administrativním problémům

Stovky občanů Evropské unie žijících v Británii měly ve čtvrtek problémy ve volebních místnostech, kde kvůli administrativním nesrovnalostem nemohly odevzdat svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu. Píší o tom britská média. Lidé si na údajná pochybení ve velkém stěžují na sociálních sítích pod hashtagem #DeniedMyVote (Odepřeli mi hlasovat).

Londýn (Aktualizováno: 21:16 23. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky občanů Evropské unie žijících v Británii měly ve čtvrtek problémy ve volebních místnostech | Foto: Hannah Mckay | Zdroj: Reuters

Britská volební komise tvrdí, že vina za nedostatky v administrativní přípravě na hlasování padá na hlavu vlády, která se o účasti ve volbách rozhodla na poslední chvíli kvůli sporům o odchodu země z EU.

Občané EU trvale žijící v Británii tam mohou v eurovolbách hlasovat, pokud vyplní příslušné registrační formuláře. Řada voličů si ve čtvrtek ale stěžovala na to, že úřady podle nich jejich formuláře nezpracovaly včas nebo jim pozdě sdělily či vůbec nesdělily informace o tom, jaké formuláře a do kdy musejí kvůli možnosti hlasovat odevzdat.

‚Ať je to kdokoliv.‘ Ve Stoku, přezdívaném hlavní město brexitu, volí toho, kdo slibuje změnu

Číst článek

„Žiji v Británii šest let, platím daně, pracuji jako dobrovolník, učím vaše děti na univerzitě, ale dnes nesmím hlasovat, protože mi (úřad) neposlal formulář, který musejí občané EU vyplnit,“ citoval list The Independent čtvrteční vyjádření Emmy Zürcherové, která pracuje jako pedagožka na University College v Londýně.

Špatná komunikace

Množství voličů na sociálních sítích vyjádřilo své rozhořčení, že svůj hlas nemohli odevzdat ani v případě, kdy všechny administrativní náležitosti splnili. Polská volička v Leedsu například uvedla, že ve volebních seznamech nefiguruje kvůli špatné komunikaci mezi úřady, které si její registraci včas nepředaly, uvedl The Independent.

Deník The Guardian zase citoval zklamané německé voliče Kat Sellnerovou a Moritze Valera, kteří tvrdí, že své registrace odevzdali v pořádku a včas, úřad je však zpracoval až o několik týdnů později, kdy už vypršel řádný termín. „Je nepřijatelné, že tato vláda a volební komisaři diskriminují občany EU... Mě neumlčí,“ uvedl Valero.

„Dnes jsem šla do volební místnosti a odmítli mě s odkazem na nějaký mysteriózní formulář, o kterém mi nebyli schopni nic víc říci,“ citoval The Guardian Polku Kingu Burgerovou. Další Polák Piotr Klaskala pak upozornil na fakt, že jeho jméno v voličském seznamu figurovalo, bylo však později vyškrtnuto.

Volební komise uvedla, že frustraci voličů chápe, podle ní však v poměrně krátkém časovém úseku nebylo dost času na to předat všem případným voličům kompletní informace. „Velmi pozdní oznámení vlády o účasti Británie na těchto volbách se odrazilo na tom, kolik času jsme měli na to, abychom o volebním procesu a podmínkách jeho zdárného dokončení informovali občany,“ uvedla komise ve svém prohlášení.

Brexitová dohoda

Množící se stížnosti unijních voličů v Británii už na internetu komentovali i někteří kandidáti na místa europoslanců, zejména ti, kteří mohli z hlasů lidí s občanstvím zemí EU profitovat. „Děsí mě příspěvky s hashtagem #DeniedMyVote - nemůžeme nechat naše spoluobčany obrat o práva touto nekompetentní vládou,“ napsal na twitteru dosavadní labouristický europoslanec Seb Dance.

Británie se podle původních plánů vůbec neměla letošních voleb do Evropského parlamentu zúčastnit, protože koncem března měla na základě výsledků referenda z roku 2016 Evropskou unii opustit.

Britský parlament však zatím neschválil dohodu o spořádaném odchodu země z EU, a termín brexitu se proto odsunul. Nyní je nejzazším datem pro odchod Británie z unie 31. říjen letošního roku. To, že se Británie voleb do EP jako dosud plnoprávný člen EU musí zúčastnit, oznámila vláda až začátkem května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme