Mayové hrozí další porážka, euroskeptici odmítají pasáž o odmítnutí irské pojistky

Čtvrteční hlasování britských poslanců o dalším postupu ve vyjednávání s Evropskou unií původně neslibovalo velká překvapení, to by ale mohla změnit revolta nejpevnějších zastánců brexitu uvnitř Konzervativní strany.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová v Evropském parlamentu | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Euroskeptickým zákonodárcům ze skupiny European Research Group (ERG) vadí ve vládním návrhu usnesení pasáž o podpoře stanovisek vyjádřených Dolní sněmovnou 29. ledna. Poslanci se totiž tehdy kromě odmítnutí tzv. irské pojistky také postavili proti brexitu bez dohody.

Dohoda, nebo odklad. Mayová chce britské poslance postavit před těžkou volbu, píšou britská média

Číst článek

Agentura Reuters připomíná, že čtvrteční hlasování je pouze symbolické a má posloužit pouze jako „razítko“ na plán premiérky Theresy Mayové pokračovat ve snaze o přepracování irské pojistky.

Brexit bez dohody?

Porážka by pro ni ale byla nepříjemná vzhledem k tomu, že se snaží EU ukázat, že její aktuální strategie má v dolní komoře parlamentu podporu stabilní většiny.

Konzervativní strana má společně s partnery ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) ve sněmovně jen těsnou většinu a Mayová tak potřebuje každý hlas. Deník The Guardian ale uvádí, že členové ERG plánují buď hlasovat proti vládními usnesení, nebo se hlasování zdržet.

Jeden z lídrů ERG Steve Baker ve čtvrtek na twitteru napsal, že „konzervativní poslanci by neměli být spojeni s čímkoli, vysloveným či implicitním, co patrně vylučuje brexit bez dohody“.

1/3 Ok: let's send the right signals. (But is the EU really hanging on a non-binding motion at 5pm on a Thursday afternoon?)

Conservative MPs really ought not to be associated with anything, express or implied, which seems to take no deal off the table.

10:30 – 14. 02. 2019

193 490

Na konci ledna poslanci schválili pozměňovací návrh, který stanovuje, že Dolní sněmovna „odmítá odchod Spojeného království z Evropské unie bez dohody o vystoupení a rámce budoucích vztahů“.

Skotsko brzy bude nezávislou zemí, věří premiérka Sturgeonová před blížícím se brexitem

Číst článek

Kromě usnesení o vládním postupu v jednání s EU se večer bude hlasovat také o pozměňovacích návrzích různých poslanců. Celkem jich bylo předloženo deset, na plénum se však opět dostanou jen ty, které vybere předseda Dolní sněmovny John Bercow. Dodatky nejsou pro vládu závazné, pouze na ni vytvářejí tlak, přičemž vláda už se takto v lednu vůli parlamentu podřídila.

Chybí donucení k odkladu

Mezi předloženými pozměňovacími návrhy jsou požadavky na umožnění hlasování o různých scénářích souvisejících s odchodem z Unie a také návrh Skotské národní strany na odvolání brexitu. Prounijní konzervativní poslankyně Anna Soubryová pak společně s opozičními zákonodárci požaduje, aby vláda do sedmi dnů zveřejnila svou nejčerstvější analýzu dopadu neřízeného brexitu na podnikání a obchod.

Snad ještě významnější je pak to, co v aktuální sadě dodatků chybí, jmenovitě nová verze společné snahy labouristů a části konzervativců donutit vládu k odkladu brexitu za předpokladu, že by se nadále nedařilo najít východisko ze současného mrtvého bodu ve vyjednáváních s EU.

Hlavní strůjkyně této iniciativy labouristka Yvette Cooperová slíbila, že svůj návrh, který na konci ledna neuspěl, předloží znovu 27. února, kdy nejspíše poslanci budou mít znovu šanci do brexitového procesu zasáhnout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme