Britští poslanci budou jednat o zákoně proti tvrdému brexitu. Premiér navrhne předčasné volby

Britští poslanci v úterý navzdory vládě prosadili na středeční program Dolní sněmovny debatu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody. Norma ukládá premiérovi Borisi Johnsonovi, aby za určitých okolností požádal Evropskou unii o odklad odchodu země do ledna příštího roku. Johnson v reakci na vládní porážku, ke které přispělo i několik poslanců z Konzervativní strany, oznámil, že nechá parlament hlasovat o možnosti vypsání předčasných voleb.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 6:02 4. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Boris Johnson | Zdroj: Reuters

Podle Johnsona by předčasné volby byly jediným způsobem, jak zabránit „dalšímu bezúčelnému odkladu“ brexitu. „Já volby nechci. Veřejnost volby nechce. Ale pokud poslanci zítra (ve středu) odhlasují zastavení vyjednávání a vynutí si další zbytečný odklad brexitu, možná o léta, pak toto bude jediný způsob, jak to řešit,“ prohlásil premiér.

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn ale dal okamžitě najevo, že jeho strana předčasné volby v tuto chvíli nepodpoří.

Britská vláda přišla o většinu v Dolní sněmovně. Podle poslance agresivně usiluje o zničující brexit

Číst článek

Dolní sněmovna se v úterý sešla na první schůzi po letní přestávce a Johnsonova vláda v ní hned přišla o těsnou většinu, když Konzervativní stranu kvůli nesouhlasu s vládní brexitovou politikou opustil jeden z jejích zákonodárců.

Z poslaneckého klubu budou nejspíš také vyloučeni konzervativní poslanci, kteří hlasovali proti vládě. Zákonodárci si v takovém případě ponechají mandát, zůstávají ale nezařazení.

Mimořádná debata dolní komory skončila před 23.00 SELČ. Poté poslanci hlasovali o tom, zda oproti zvyklostem převezmou kontrolu nad parlamentní agendou určovanou obvykle vládou a na pořad středeční schůze zařadí projednání návrhu zákona, který by zabránil brexitu bez dohody. „Pro“ hlasovalo 328 zákonodárců, zatímco proti se jich postavilo 301.

Předčasné volby

Návrh zákona, o němž se bude debatovat a patrně i hlasovat, obsahuje ustanovení o odkladu brexitu do ledna 2020, pokud vláda nedojedná s Bruselem novou dohodu nebo pokud parlament neschválí neřízený brexit. Zákon by ještě musel projít horní komorou parlamentu, Sněmovnou lordů.

Za žádných okolností nebudu žádat o odklad brexitu, řekl Johnson. Británie má opustit EU na konci října

Číst článek

Johnson potvrdil, že bude po vládní porážce usilovat o vypsání předčasných voleb. Jejich termín by podle médií mohl stanovit na datum před brexitem. Vypsání voleb ale musí schválit dvě třetiny poslanců, což zdaleka není jisté. Labouristé sice dlouhodobě usilují o volby, ale Corbyn prohlásil, že je podpoří, teprve až bude schválen zákon proti „divokému“ brexitu.

Postpují rozhovory s unií?

Johnsonova vláda podle listu The Daily Telegraph nadále počítá s tím, že příští týden nastane vynucená přestávka v zasedání parlamentu, kterou minulý týden schválila královna na základě premiérovy žádosti. Poslanci by se podle tohoto plánu vrátili do práce až 14. října.

Britský premiér Johnson popřel předčasné volby, podle tisku ale hrozí v polovině října

Číst článek

Johnson se poslance snažil přesvědčit, aby možnost odchodu Británie z Evropské unie bez dohody neblokovali. Podle něj totiž v posledních týdnech šance na uzavření brexitové dohody s Evropskou unií vzrostla. Na dotaz jednoho z poslanců nicméně premiér odpověděl, že pokud zákon proti neřízenému brexitu projde, bude se jím řídit. V minulosti se spekulovalo, že by zákon mohl ignorovat.

Bývalý konzervativní ministr financí Philip Hammond ale označil Johnsonova slova o tom, že jednání s Bruselem jsou nadějná, za „nesmysly“. Rozhovory podle něj nepostupují, protože vláda nepředložila žádné návrhy.

Podle listu Financial Times britská vláda plánovala zveřejnění interních materiálů týkajících se příprav na možný brexit bez dohody, v pondělí si ale tento krok rozmyslela. Zodpovědné osoby vyhodnotily, že obsah by mohl být pro veřejnost příliš znepokojivý.

Proti Johnsonově brexitové politice v úterý před parlamentem demonstrovaly stovky příznivců setrvání Británie v Evropské unii.

Prohlášení britského premiéra Borise Johnsona po úterním jednání Dolní sněmovny

Ať není pochyb o následcích dnešního večerního hlasování. Znamená, že parlament je na pokraji zmaření jakékoli dohody, kterou bychom mohli s Bruselem uzavřít. Protože zítřejší (středeční) zákon by předal kontrolu nad vyjednáváním Evropské unii.

A to by znamenalo další váhání, další odklad, další zmatek. A znamenalo by to, že sama Evropská unie by mohla rozhodovat, jak dlouho bude tuto zemi držet v Evropské unii. A protože odmítám plnit takový plán, musíme se rozhodnout a učinit volbu.

Pane předsedo, já volby nechci. Veřejnost volby nechce. Ale pokud sněmovna zákon zítra (ve středu) odhlasuje, veřejnost si bude muset vybrat, kdo půjde 17. října do Bruselu, aby toto vyřešil a posunul tuto zemi kupředu.

Každý bude vědět, že bude-li Rt Jon Gentleman (Pan Neznámý) premiérem, půjde do Bruselu prosit o prodloužení a vy přijmete, cokoli si Brusel vyžádá, a budeme se o brexitu hádat po léta. A naopak každý bude vědět, že budu-li já premiérem, půjdu do Bruselu jednat o dohodě a dostanu ji. Pokud nebudou dohodu chtít, odejdeme stejně 31. října.

Lid této země si bude muset vybrat. Vůdce opozice prosil o volby dva roky.

Nechci volby, ale pokud poslanci zítra (ve středu) odhlasují zastavení vyjednávání a vynutí si další zbytečný odklad brexitu, možná o léta, pak toto bude jediný způsob, jak to řešit.

Mohu potvrdit, že dnes večer (v úterý) předložíme iniciativu podle Fixed Term Parliament Act (zákona o rozpuštění parlamentu a stanovení data voleb).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme