‚Domněnky, nejpesimističtější scénář.‘ Londýn se po zveřejnění analýzy k brexitu snaží uklidnit veřejnost

Odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody by mohl způsobit nedostatek některých potravin, výrazné zdražení elektřiny či nepokoje v Severním Irsku. To, o čem se už týdny psalo v médiích, teď oficiálně potvrdila britská vláda zveřejněním dokumentu vytvořeným v rámci operace Yellowhammer (Strnad). Ta se zaměřuje na přípravy tvrdého brexitu. Podle premiéra Borise Johnsona se ale není čeho bát, protože jde jen o „nejčernější možný scénář“.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit (ilustrační foto)

Šestistránkový dokument je datovaný k 2. srpnu 2019. Podle vlády popisuje nejpesimističtější „opodstatněné předpoklady úřadů“ pro případ tvrdého brexitu. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Do data odchodu Británie z Evropské unie zbývá 49 dní.

Johnsonův kabinet v posledních šesti týdnech učinil „významné kroky“ k tomu, aby zabránil případným problémům, o kterých ve středu publikovaný dokument hovoří, uvedl Michael Gove. Právě on má ve vládě na starosti přípravy a plány na brexit bez dohody.

Zdražení elektřiny, nedostatek léků. Britská vláda zveřejnila pesimistický scénář brexitu bez dohody

Číst článek

Stejně jako premiér Johnson ve čtvrtek Gove znovu zdůraznil, že zveřejněný text je „nejpesimističtější“ scénář. Zároveň uvedl, že vláda „tvrdě bojuje“ za dohodu s Evropskou unií.

Podobně jako Gove se vyjádřil také ministr obrany Ben Wallace. V analýze jsou podle něj jen „domněnky“, jejichž cílem je identifikovat možné problémy, aby jim mohla vláda předejít. „Proto utrácíme peníze, abychom udělali spoustu věcí, které tyto domněnky zmírní,“ uvedl.

Také francouzská vláda ve čtvrtek oznámila, že je na brexit bez dohody plně připravena. „Francie je připravena. Byla připravena už v březnu. Nyní je připravena ještě víc,“ řekl ministr pro rozpočet a veřejnou správu Gérald Darmanin během kontrolní návštěvy v přístavu Ouistreham nedaleko Caen.

Operace Strnad

Odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody by mohl způsobit nedostatek některých potravin, výrazné zdražení elektřiny či nepokoje v Severním Irsku.

To, o čem se už týdny psalo v médiích, teď oficiálně potvrdila britská vláda zveřejněním dokumentu vytvořeným v rámci operace Yellowhammer (Strnad). Ta se zaměřuje na přípravy tvrdého brexitu. Podle premiéra Borise Johnsona se ale není čeho bát, protože jde jen o nejčernější možný scénář.

Do Británie se z Česka vyveze čtvrtina všech cukrovinek na export. Tvrdý brexit by zasáhl české výrobce

Číst článek

Šestistránkový dokument je datovaný k 2. srpnu 2019. Podle vlády popisuje nejpesimističtější „opodstatněné předpoklady úřadů“ pro případ tvrdého brexitu. Text dokumentu jasně ukazuje, že následky odchodu Británie bez dohody nemusí být zanedbatelné a že některým - zejména nejchudším - obyvatelům můžou minimálně na několik týdnů významně zkomplikovat život.

První citelný problém zasáhne logistiku. Hned první den po odchodu z Evropské unie bez dohody by se mohl snížit o 40 až 60 procent objem kamionů proudících přes Lamanšský průliv. Nově zavedené hraniční kontroly navíc pravděpodobně postihnou i osobní dopravu. 

Dokument taky varuje před dočasným nedostatkem některých čerstvých potravin v obchodech. Analýza zmiňuje i výrazný nárůst ceny elektřiny a zdůrazňuje, že zvýšení cen energie, potravin a paliva by se neúměrně dotkl zejména obyvatel s nižšími příjmy.

Práci by mohla mít i policie. Po celé Británii se podle dokumentu můžou konat protesty. Nejhorší situace má být v Severním Irsku, kde je prý pravděpodobné, že demonstrace vyústí v blokády silnic.

Trest i pomoc

O těchto možných dopadech tvrdého brexitu se v médiích spekuluje už několik týdnů. Britská vláda ale zveřejnila analýzu až teď, o což se přičinil parlament. Poslanci v dolní komoře v pondělí schválili usnesení, které donutilo kabinet ke zveřejnění všech aktuálních dokumentů souvisejících se zmíněnou operací. Kabinet Borise Johnsona na to měl lhůtu do středečního večera.

‚Nevíme ani, jestli budeme zavádět cla.‘ Otazníky kolem brexitu budí u firem v Německu nejistotu

Číst článek

Vláda nakonec publikovala jedinou analýzu. Boris Johnson tvrdí, že je to popis těch nejhorších možných následků brexitu.

Tomu ale odporují informace novinářů z listu The Sunday Times. Novinářka Rosamund Urwinová měla k analýze přístup už v polovině srpna. Vycházela údajně ze stejného dokumentu, ve kterém se změnil jen název. Ten původně nenesl výrazy jako nejčernější scénář, ale zněl: Základní varianty tvrdého brexitu.

Šéf opozice Jeremy Corbyn na twitteru napsal, že premiér musí být zastaven. Oficiální zpráva podle něj potvrzuje, že je Johnson připravený skrz brexit potrestat ty, kteří si to mohou dovolit nejméně, a pomoci svým bohatým kamarádům. Labouristický opoziční poslanec Sir Keir Starmer vyzývá ke svolání parlamentu a přerušení pětitýdenní pauzy, kterou zařídil premiér Johnson.

Official government documents confirm Boris Johnson is prepared to punish those who can least afford it with a No Deal Brexit to benefit his wealthy friends.

He must be stopped.

22:33 – 11. 09. 2019

4456 11736

Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme