Evropská komise hrozí Británii žalobou. Porušuje podle ní dohodnuté podmínky brexitu

Evropská komise ve středu podnikla právní kroky proti Británii kvůli plánu Londýna pozměnit některá pobrexitová obchodní pravidla pro Severní Irsko. Oznámil to místopředseda komise Maroš Šefčovič. Exekutiva Evropské unie posunula do další fáze řízení, které vede od loňska, a zároveň zahájila dvě řízení nová. Británie má dva měsíce na reakci, než se komise obrátí na unijní soud.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič | Foto: Kenzo Tribouillard | Zdroj: Reuters

Britská vláda v pondělí představila plán na změnu severoirského protokolu, který je součástí dohody o vystoupení Británie z Evropské unie.

Legislativní návrh usiluje o zrušení celních kontrol na některé zboží dovážené do Severního Irska ze zbytku Spojeného království.

Volby v Severním Irsku přinesly první vítězství strany Sinn Féin. Očekává se intenzivní debata o sjednocení

Číst článek

„Není pochyb o tom, že neexistuje žádné právní ani politické ospravedlnění jednostranných změn mezinárodní smlouvy,“ upozornil Šefčovič. Londýn se podle něj rozhodl porušit teprve dva roky starou dohodu, která zajišťuje klid a stabilitu Severního Irska.

„Nazývejme věci pravými jmény. Tohle je ilegální,“ prohlásil.

Komise se kvůli tomu ve středu rozhodla odeslat do Londýna odůvodněné stanovisko k porušení podmínek smlouvy, kterou obě strany podepsaly před předloňským odchodem Británie z evropského bloku.

Soud, možná i pokuta

Brusel tím pokročil v řízení zahájeném loni v březnu kvůli britskému odkladu dohodnutých celních kontrol. Pokud Londýn do dvou měsíců uspokojivě nezareaguje, zažaluje jej komise u soudu v Lucemburku. Ten může Británii v krajním případě vyměřit pokutu.

Právě pravomoci unijní justice jsou však jedním ze sporných bodů a Londýn tvrdí, že se nechce jeho verdiktům podřizovat. V pondělí zveřejněný návrh britské vlády počítá s tím, že dohled unijního soudu by v případě irského protokolu nahradila arbitráž.

Vzájemná dohoda unii umožňuje vést řízení s jejím bývalým členem, pokud podle ní porušil právo Evropské unie. Evropská komise ve středu na jejím základě podnikla proti Londýnu právní kroky také kvůli tomu, že neprovádí nutné zdravotní kontroly zboží vyváženého do unie a neposkytuje potřebná statistická data.

Dialog s Londýnem

Tato dvě řízení mohou trvat několik let, více než rok zpravidla zabere i následný soud. Šefčovič podotkl, že unijní exekutiva zároveň přišla s návrhy, jak zmíněné nedostatky jednoduše a rychle odstranit.

Více než polovina Britů hodnotí brexit negativně, vyplývá z průzkumu veřejného mínění

Číst článek

Podle Šefčoviče sáhl Brusel k „přiměřeným a vyváženým“ krokům, neboť nechce vztah s bývalou členskou zemí hrotit v době, kdy Evropu sužují dopady války na Ukrajině. Krajní řešení, kterým by mohlo být zavedení cel na některé zboží z Británie, zatím sedmadvacítka nechystá.

Komise podle Šefčoviče bez ohledu na středeční právní kroky stále stojí o dialog s Londýnem. Zatím poslední věcná jednání se však odehrála v únoru, od té doby si obě strany vyměňují svá protichůdná stanoviska.

„Je nejvyšší čas ukázat politickou vůli nalézt společné řešení,“ prohlásil Šefčovič.

Britská vláda přitom tvrdí, že její plán nijak neohrožuje fungování jednotného trhu Evropské unie a že unie nemá důvod k obavám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme