Moderní otrokářství nebo drogy. Čeští občané mají v Británii stále častěji problémy se zákonem

Případy moderního otrokářství nebo drogové delikty. To jsou důvody, proč výrazně roste počet českých občanů zadržených v Británii. Podle údajů ministerstva zahraničí britská policie zadržela jen v Londýně během letní sezony 95 lidí z Česka. Meziročně to je nárůst o 30 procent. Radiožurnálu to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD. Čísla ale odrážejí jen oznámené případy, skutečný počet zadržených Čechů je tak podle resortu zřejmě vyšší.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouta (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Keith Allison/Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic | Zdroj: Pixabay

Narodili se v Česku, ale řadu let provozovali ve Velké Británii moderní otrokářství. Po policejní razii skončili otec a syn Makulovi za mřížemi a soud v britském Doveru je v červenci odsoudil dohromady na třináct let vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moderní otrokářství nebo drogy. Čeští občané mají v Británii častěji problémy se zákonem. Téma pro Zdeňku Trachtovou

O dva měsíce dřív zase policie nedaleko Londýna zadržela kvůli držení útočné zbraně českého motorkáře.

Českých občanů, kteří mají v Británii problémy se zákonem, v poslední době rychle přibývá. Jen za letošní letní sezonu jejich počet meziročně stoupl o třicet procent.

„Myslím, že k tomu přispívá i to, že Češi více cestují do Británie, odkud se k nám dostává i více informací. Ten nárůst je přibližně o třetinu. Počet případů jen v případě londýnského konzulárního oddělení dosahuje necelé stovky a dalších přibližně třicet případů řeší náš generální konzulát v Manchesteru,“ upřesnil pro Radiožurnál ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Vykořisťování a sňatky

Český konzul v Manchesteru Ivo Losman vysvětluje, jak jeho úřad může pomoct zadrženým českým občanům, pokud o to projeví zájem: „Řešíme potom různé záležitosti, jako je například kontaktování a informování rodin zadržených českých občanů. Pomáháme jim nalézt tlumočníky nebo jim doporučujeme právní zástupce. Od otevření úřadu v březnu jsou těch případů desítky.“

Ministerstvo zahraničí nemá informace o konkrétních prohřešcích, kterých se Češi v Británii dopouštějí. A souhrnné statistiky podle národností nevede ani britská policie.

Britský soud potrestal za moderní otrokářství dva Čechy. Oběti nutili pracovat až 36 hodin v kuse

Číst článek

Nicméně z výroční zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu za minulý rok vyplývá, že v poslední době v Británii přibývá případů pracovního vykořisťování a nucených prací organizovaných českými občany.

„V cílové zemi jsou muži nuceni vykonávat fyzicky náročnou práci za minimální nebo žádnou mzdu, ženy zase nuceny k prostituci nebo k uzavírání sňatků s občany ze zemí mimo EU. Jde o takzvané sňatky s výhodou, o které usilují především státní příslušníci Bangladéše, Pákistánu a Afghánistánu,“ vyjmenovává mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej.

Vedle britských měst bylo během letní sezony hodně zadržených Čechů také ve Varšavě – celkem 30. V Záhřebu pak policie ve stejném období zadržela 22 občanů z Česka.

V exotických zemích byla podle ministra Petříčka častým problémem snaha českých turistů odvézt si domů nepatřičné suvenýry, například vzácné rostliny nebo korály.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme