Britská Dolní sněmovna volí nového předsedu. Nástupce Bercowa bude ve funkci jen dva dny

Britští poslanci volí předsedu Dolní sněmovny. Nástupce Johna Bercowa bude ve funkci pouze dva dny. Ve středu se britský parlament rozpustí před předčasnými volbami. Podle BBC má největší šance stát se předsedou dolní komory parlamentu labourista Lindsay Hoyle. Ten dosud působil jako místopředseda parlamentu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Bercow proslul svým charismatickým zasahováním do jednání i hájením nezávislosti parlamentu | Zdroj: Reuters

Předchozí šéf Dolní sněmovny John Bercow skončil ve funkci ve čtvrtek po desetiletém působení. Do povědomí vstoupil díky svéráznému a energickému vedení schůzí a stal se tak jednou z nejvýraznějších tváří současné britské politiky.

Mr. Order po 10 letech končí. Britská Dolní sněmovna se loučí s předsedou Johnem Bercowem

Číst článek

V posledním roce poutal pozornost především tím, jak hájil nezávislosti parlamentu na vládě během hlasování o brexitové dohodě. Také proto vláda Johna Bercowa nehodlá nominovat do Sněmovny lordů. Bude to poprvé po 250 letech, kdy šéf tam šéf Dolní komory po skončení svého mandátu nezamíří.

Šestapadesátiletý politik se dostal do dolní komory v roce 1997 za Konzervativní stranu. V roce 2009 uspěl po odstoupení tehdejšího předsedy Dolní sněmovny Michale Martina s kandidaturou na tuto prestižní pozici.

Přednostmi a prioritami Bercowa se během jeho mandátu staly konstruktivní debata, slušné mravy a stavění veřejného zájmu nad zájmy politické. Do Dolní sněmovny přinesl i některá uvolnění pravidel, když povolil poslancům mluvit bez kravaty nebo sám nosil pod talárem oblek místo tradičního oděvu. Nyní se chce naplno věnovat rodině.

Jaromír Marek, tzr, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme