‚Opravdový milník.‘ Vítr je v Británii poprvé hlavním zdrojem elektrické energie

Větrné turbíny v Británii vyrábějí poprvé více elektřiny než plyn. V prvních třech měsících roku pocházela třetina elektrické energie z větrných farem. Ukázal to podle BBC výzkum londýnské univerzity Imperial College. Společnost National Grid, která provozuje distribuční síť, potvrdila, že v dubnu se v Británii vyrobilo rekordní množství energie ze slunce. Británie si vytkla za cíl, dosáhnout nulových emisí při výrobě elektřiny do roku 2035.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrná elektrárna (ilustrační foto)

Vítr je v Británii poprvé hlavním zdrojem elektrické energie (ilustrační foto) | Foto: Simon | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Stále existuje mnoho překážek v dosažení elektrické sítě zcela bez fosilních paliv, ale to, že vítr v dodávkách poprvé překonal plyn, je opravdový milník,“ řekl expert na energetiku na Imperial College Iain Staffell, který je také spoluautorem zprávy.

Soběstačnost pomocí fotovoltaiky je v zimních měsících chiméra, říká analytik Macenauer

Číst článek

Většina britské větrné elektřiny pochází z větrných farem v pobřežních vodách. Instalace dalších větrných turbín na pevnině byla v Anglii prakticky zakázána v roce 2015.

Podle současných pravidel smí firmy žádat o výstavbu pevninských větrných turbín, pokud jsou výslovně uvedeny v územních plánech místních samospráv. Premiér Rishi Sunak se v prosinci vyslovil pro uvolnění těchto omezení v zájmu urychlení rozvoje.

Vědci tvrdí, že přechod na obnovitelnou energii je klíčový pro omezení dopadů klimatické změny, kterou už pociťuje i Británie, jež loni zaznamenala nejteplejší rok od začátku měření.

Finsko spustilo Olkiluoto 3, největší jaderný redaktor v Evropě. Zahájení výroby má 14 let zpoždění

Číst článek

Solární a větrná energie se v Británii těší značnému růstu. V první čtvrtině tohoto roku pocházelo z obnovitelných zdrojů energie 42 procent elektřiny. Třiatřicet jí pochází z fosilních paliv, jako jsou plyn a uhlí.

Podle zjištění BBC však projekty zelené energetiky za miliardy liber stojí kvůli odkladům jejich připojení do sítě. Některé solární a větrné elektrárny na to čekají i deset až 15 let kvůli nedostatku kapacity elektrické soustavy.

Elektřina ovšem pokrývá jen 18 procent celkových energetických potřeb Británie. Mnohé z nich elektrická energie nemůže naplnit, například při vytápění domů, ve výrobě a dopravě. V současnosti používá většina britských domácností k vytápění plyn a vláda usiluje o to, aby přešly na tepelná čerpadla na elektřinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme