‚Vítr vane opačným směrem‘. Zatímco Evropu sužuje nová vlna restrikcí, Británie si užívá volnosti

Zavřené bary ve Vídni či prázdné vánoční trhy v Mnichově. I takové jsou dopady nové vlny protiepidemických restrikcí v několika evropských zemích při prudkém rozmachu nákazy koronaviru. V Londýně mezitím páry popíjejí u stánků poblíž Temže svařené víno, v nedalekém národním divadle se hraje bez kapacitních omezení a napříč metropolí se lidé schází v hospodách u piva. Uvádí to agentura AP, která analyzovala „nový normál“ života v Británii.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosud tak vláda pouze vyzývala lidi s respiračními problémy, aby raději zůstali doma, s uzavřením škol, obchodů a dalších veřejných prostorů ale otálí

Ačkoli premiér Boris Johnson varoval, že „blizard z východu“ by stále mohl v Británii narušit sváteční období, mnozí vědci mají za to, že vítr dnes vane opačným směrem (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Není to poprvé, co země v souvislosti s pandemií covidu-19 nepostupuje stejně jako mnohé okolní státy.

Nová varianta koronaviru dostala jméno omikron. Experti ji zařadili mezi znepokojivé

Číst článek

Spojené království, které hlásí skoro 145 tisíc obětí epidemie, dosud prožilo tři celostátní uzávěry a nyní sleduje, jak země včetně Nizozemska, Belgie, Německa, Rakouska a Česka zavádí lockdowny a restrikce kvůli vysokým počtům pacientů v nemocnicích.

Ačkoli premiér Boris Johnson varoval, že „blizard z východu“ by stále mohl v Británii narušit sváteční období, mnozí vědci mají za to, že vítr dnes vane opačným směrem.

„V téhle vlně nejsme pozadu za Evropou. Oni jsou za námi,“ řekl profesor medicíny Paul Hunter působící na vysoké škole University of East Anglia.

Rozmach nákazy spojený s vysoce nakažlivou koronavirovou variantou delta, který aktuálně svírá pevninskou Evropu, zasáhl Británii v létě, kdy místní vláda rušila poslední zákonné restrikce v ekonomickém a společenském životě.

Příchod delty v příhodné době

Protože se delta na ostrovech rozšířila v létě, kdy přenos respiračních virů není tak silný, „nebylo to tak výbušné, jak bychom to čekali během zimy“, řekl expert na modelování infekčních onemocnění z Edinburské univerzity Mark Woolhouse.

Obava z nové varianty koronaviru ovlivňuje akciové trhy. Poklesy v Evropě a USA byly nejprudší od loňska

Číst článek

„Myslím, že Spojené království zažilo svou vlnu delty v příhodné době, kdežto například u Rakouska je to přesně naopak,“ dodal.

Mnozí vědci předpovídali, že britské přírůstky nákaz vystřelí nahoru po 19. červenci, což byl termín stažení téměř všech zbývajících restrikcí označovaný v médiích i jako „den svobody“. To se ovšem nestalo.

Počty nově odhalených infekcí, které byly tehdy mezi nejvyššími v Evropě, od té doby kolísají nahoru a dolů, obavy z další ničivé vlny se ale nenaplnily. Přírůstky nicméně zůstávají relativně vysoké a země dnes registruje přes 40 000 nových nákaz na den.

Dodržování zásad

Británie také tento týden hlásila denně asi 130 úmrtí spojených s covidem-19, počty obětí a hospitalizací ovšem při relativně vysoké proočkovanosti, obzvláště mezi seniory, zůstávají výrazně pod maximy z předchozích vln epidemie.

Britské nemocnice nejsou zavalené pacienty s covidem-19, byť jsou extrémně vytížené v důsledku dřívějších odkladů neurgentní péče.

Anglie plánuje povinné očkování pro zdravotníky. Nenaočkovaných je 103 tisíc zaměstnanců

Číst článek

Konzervativní vláda premiéra Johnsona zatím nevidí potřebu sáhnout po „plánu B“ a znovu nařizovat nošení roušek či práci z domova ve snaze ulevit zdravotníkům.

Život v Británii se tak v těchto dnech může zdát nezvykle normální a mnozí lidé se oddávají aktivitám spojeným s vánočními svátky s novým elánem. Tento nový normál je však do jisté míry svázaný pandemií.

Psycholog Ivo Vlaev z University of Warwick, který studoval data z různých evropských zemí, se domnívá, že obyvatelé Británie se z větší části stále řídí protiepidemickými zásadami, i když už jim to neukládá zákon.

Údaje o pohybu lidí naznačují, že Britové stále méně cestují a méně se stýkají než před pandemií. „Ve skutečnosti se docela bojíme chodit ven a dělat obvyklé věci,“ řekl Vlaev.

Imunita z předchozích vln

Zatímco některé evropské země se ve snaze naočkovat co nejvíce obyvatel uchylují k zavádění povinnosti, Spojené království stále spoléhá na přesvědčování.

Je nebezpečná? Jak se šíří v JAR? Platí na ni vakcíny? Otázky kolem nové varianty covidu

Číst článek

Vláda plošně nevyžaduje ukazování vakcinačních potvrzení na pracovištích či na různých událostech a vyloučila zavedení povinného očkování pro širokou veřejnost. To se týká pouze pracovníků zdravotnických a pečovatelských zařízení. Zároveň se vláda soustředí na přeočkování rizikových skupin tzv. posilovací dávkou.

Část odborníků na veřejné zdraví společně s opozičními politiky vládě vytýkají, že v boji s koronavirem příliš spoléhá na vakcinaci. Volají po návratu povinného nošení roušek a dalších opatření. Někteří epidemiologové jsou ale opatrně optimističtí, že současná strategie by mohla být pro tuto zimu dostatečná.

Podle Huntera k lepší pozici Británie přispívá i síla předchozích vln epidemie. „Stále máme mnohem více imunity z přirozených infekcí než většina evropských zemí,“ podotkl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme