Husy i suché příkopy. Britští farmáři se kvůli častějším krádežím uchylují ke středověkým způsobům ochrany

Farmáři a další podnikatelé na britském venkově čelí zvýšené aktivitě zlodějů a při obraně svého majetku se uchylují ke středověkým metodám. Vyplývá to z výroční zprávy pojišťovny NFU Mutual o venkovské kriminalitě. Podle deníku The Guardian reagují majitelé pozemků návratem k suchým příkopům nebo používání zvířat jako alarmu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští farmáři se kvůli zlodějům vrací ke středověkým taktikám. (Ilustrační snímek) | Foto: Vladimir Kudinov | Zdroj: Fotobanka Unsplash

NFU Mutual vyčíslila, že kriminalita páchaná na farmách a dalších podnicích na britském venkově způsobila loni škody ve výši 44,5 milionu liber (skoro 1,3 miliardy korun). To představuje meziroční nárůst o 13,4 procenta, přičemž venkovská kriminalita dosáhla nejvyšší míry za poslední čtyři roky, uvádí zpráva. Nejčastěji prý zloději cílí na čtyřkolky a terénní vozidla, následuje ostatní technika a nářadí.

Podle analytika NFU Mutual Tima Price způsobuje nárůst zločinnosti nový přístup zlodějů. „Není pochyb, že kriminalita na venkově doznala za poslední desetiletí obrovských změn. (...) Teď vidíme organizované zločince, kteří působí v různých hrabstvích, mají vazby na drogy, praní špinavých peněz a v některých případech i pašování lidí," řekl.

Na změnu chování zločinců reagují majitelé pozemků. Budují hliněné valy a suché příkopy, aby zabránili ve vstupu zlodějům, kteří používají terénní čtyřkolky. Zpravodajský web BBC uvedl, že farmáři tyto historické metody kombinují s kamerovými systémy nebo pohybovými senzory. Podle The Guardian jsou ale k vidění také levnější poplašné systémy po vzoru těch středověkých v podobě hus, lam a psů.

Price uvedl, že zatímco zloději jsou čím dál tím rafinovanější, strážci zákona mají méně peněz v důsledku rozpočtových škrtů. Podle NFU Mutual se farmáři potýkají s dlouhodobou úzkostí, protože se obávají, že jsou neustále sledováni zloději, kteří čekají na příležitost.

„Je to neúprosné. Je to děsivé. Každé ráno se budíte a očekáváte, že když vyjdete ven, zjistíte, že něco zmizelo,“ řekl BBC farmář ze severu hrabství Yorkshire David Airey. Při opakovaných krádežích přišel o čtyřkolky, vlečky, vrtačky, motorové pily, tunu cukrové řepy a skoro stovku ovcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme