Britové pohřešují zaměstnance z hongkongského konzulátu. Odjel do Číny a už se nevrátil

V Hongkongu je po cestě do pevninské Číny od začátku srpna pohřešován zaměstnanec britského konzulátu v této bývalé britské kolonii. Napsal to v úterý hongkongský server HK01 s odvoláním na mužovu partnerku. Britské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že jej informace o možném zadržení osmadvacetiletého Simona Chenga znepokojila.

Hongkong/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník ochranky dohlíží na hladký průběh zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců čili čínského parlamentu ve Velkém sálu lidu, 5. března 2018

V Hongkongu je po cestě do pevninské Číny od začátku srpna pohřešován zaměstnanec britského konzulátu v této bývalé britské kolonii (ilustrační snímek) | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Cheng podle HK01 nekontaktoval svou rodinu od 8. srpna, kdy se měl do Hongkongu vrátit z jedné schůzky v nedalekém městě Šen-čen. Druhý den jej proto rodina po konzultaci s britským konzulátem v Hongkongu nahlásila jako pohřešovaného, uvedla agentura Bloomberg.

New York Times: Čína vede informační válku proti hongkongským demonstrantům

Číst článek

„Zprávy, že jeden člen našeho týmu byl při návratu do Hongkongu ze Šen-čenu zadržen, nás zneklidňují. Poskytujeme podporu rodině a snažíme se získat další informace od Hongkongu a úřadu v provincii Kuang-tung,“ uvedlo podle agentury Reuters britské ministerstvo zahraničí. Province Kuang-tung, v níž leží Šen-čen, sousedí s Hongkongem.

Napjaté vztahy

Zpráva o pohřešování zaměstnance britského konzulátu přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Spojeným královstvím a Čínou napjaté. Londýn hájil právo demonstrantů v Hongkongů na protest a Peking pak Británii obvinil z vměšování do svých vnitřních záležitostí.

Protesty bývalou britskou kolonií, která se roku 1997 vrátila pod správu Číny, zmítají už 11 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města Carrie Lamové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme