Britové pohřešují zaměstnance z hongkongského konzulátu. Odjel do Číny a už se nevrátil

V Hongkongu je po cestě do pevninské Číny od začátku srpna pohřešován zaměstnanec britského konzulátu v této bývalé britské kolonii. Napsal to v úterý hongkongský server HK01 s odvoláním na mužovu partnerku. Britské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že jej informace o možném zadržení osmadvacetiletého Simona Chenga znepokojila.

Hongkong/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hongkongu je po cestě do pevninské Číny od začátku srpna pohřešován zaměstnanec britského konzulátu v této bývalé britské kolonii (ilustrační snímek) | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Cheng podle HK01 nekontaktoval svou rodinu od 8. srpna, kdy se měl do Hongkongu vrátit z jedné schůzky v nedalekém městě Šen-čen. Druhý den jej proto rodina po konzultaci s britským konzulátem v Hongkongu nahlásila jako pohřešovaného, uvedla agentura Bloomberg.

New York Times: Čína vede informační válku proti hongkongským demonstrantům

Číst článek

„Zprávy, že jeden člen našeho týmu byl při návratu do Hongkongu ze Šen-čenu zadržen, nás zneklidňují. Poskytujeme podporu rodině a snažíme se získat další informace od Hongkongu a úřadu v provincii Kuang-tung,“ uvedlo podle agentury Reuters britské ministerstvo zahraničí. Province Kuang-tung, v níž leží Šen-čen, sousedí s Hongkongem.

Napjaté vztahy

Zpráva o pohřešování zaměstnance britského konzulátu přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Spojeným královstvím a Čínou napjaté. Londýn hájil právo demonstrantů v Hongkongů na protest a Peking pak Británii obvinil z vměšování do svých vnitřních záležitostí.

Protesty bývalou britskou kolonií, která se roku 1997 vrátila pod správu Číny, zmítají už 11 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města Carrie Lamové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme