Přetahovaná mezi konzervativci a labouristy dostala Brity do problémů. Jinde to není jiné, míní novináři

Velká Británie se potýká s problémy. Stále sice zůstává jednou z hospodářských velmocí sdružených v G7, jenže ve srovnání s jinými tahouny začíná slábnout. Navíc teď mají nejintenzivnější vlnu stávek dokonce od 70. let. V krizi je i státní zdravotnictví, proti nízkým platům protestují také zaměstnanci ve veřejném sektoru. Padá Británie z výsostního postavení imperiální velmoci, nebo je to stále jen reakce na brexit?

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit

„Co teď zažíváme, je důsledkem politického systému ve kterém spolu soutěží dvě hlavní strany“ říká bývalá redaktorka BBC | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Helen Rankinová pracovala v televizi BBC, teď je už léta „na volné noze“ a nijak se netají, že je voličkou labouristů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé, události a fenomény dneška

„Je snadné sledovat Británii zvenčí a myslet si: ,Aha, bývala opravdu velká, měla impérium, ale pak ho ztratila a od té doby to jde z kopce‘. Současnost jen dokazuje pokračování dlouhodobého úpadku země.“

Tento zjednodušený pohled je sice lákavý, ale podle novinářky to pravda není. „Co teď zažíváme, je důsledkem politického systému, ve kterém spolu soutěží dvě hlavní strany. Konzervativci by z Británie chtěli mít ekonomicky ultraliberální zemi, obchodující podle vlastních pravidel s celým světem. Podobně jako Singapur.“

Labouristé vs. konzervativci

Labouristé zase chtějí směřovat k sociální demokracii. „Jejich věčné přetahování nás ale dostalo tam, kde jsme. Přidala se k tomu nebývale špatná schopnost politicky a státnicky rozhodovat na nejvyšších vládních místech a k tomu ubyla míra kompetentnosti státní správy,“ vysvětluje.

Podle novinářky vše dohromady Velkou Británii poškodilo do té míry, že se už není schopná vypořádat se všemi problémy.

Brexit způsobil Británii ztrátu 29 miliard liber, říká člen centrální banky. Místní podniky trápí nejistota

Číst článek

„Doufám, že budou volby a do čela země se dostanou labouristé, kteří teď mezi sebou snad mají opravdu schopné lidi. To jediné může alespoň začít řešit současný nepořádek,“ dodává Rankinová. 

Novinář Ivan Kytka pracoval v Londýně od 90. let jako zpravodaj ČTK, České televize i BBC. V Londýně je už tři desítky let „doma“, v současné době například pracuje pro různá média jako nezávislý žurnalista. 

„Já bych vzkázal posluchačům Českého rozhlasu a nejen jim: přijeďte si život v Británii alespoň na dovolenou nebo na studium vyzkoušet. Jen tak si uděláte vlastní úsudek. Protože mediální obraz může být zkreslený,“ vyzývá.

„Novináře pochopitelně zajímají hlavně krizové momenty, ale život tady není tak dramatický, jak by z jejich informací mohlo zdát. Země má problémy, platy nerostou tak rychle jako inflace, což ale není zdaleka pouze britský problém. Rostou ceny nemovitostí, které jsou zejména pro mladé už nedosažitelné – a ukažte mi evropskou zemi, kde to tak není, a já se tam přestěhuji,“ říká. 

„Mediální obraz vždy pokulhává za realitou. Ať už britská ekonomika letos poroste jen o půl procenta, nebo naopak klesne, stále zůstává jednou z nejsilnějších na světě,“ dodává Kytka.

Celé Zaostřeno Víta Pohanky si poslechněte v audiozáznamu nahoře v článku.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme