O jednoho méně. Z klání o šéfa britských konzervativců vypadl exministr pro brexit Raab

Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce premiérky Theresy Mayové v čele britské vlády. Stejně jako to první ovládl i úterní hlasování konzervativních poslanců s obrovským náskokem exministr zahraničí Boris Johnson. Vyřazen byl pouze bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, který jako jediný nezískal potřebných nejméně 33 hlasů.

Londýn (Aktualizováno: 20:13 18. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominic Raab nezískal potřebných 33 hlasů a do dalšího kola neprošel.

Dominic Raab nezískal potřebných 33 hlasů a do dalšího kola neprošel. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Ve hře jsou tak nadále kromě Johnsona současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, ministr životního prostředí Michael Gove, ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart a ministr vnitra Sajid Javid.

10 zájemců, kteří chtějí práci Theresy Mayové. S brexitovými plány můžou v Bruselu narazit všichni

Číst článek

Hlavní favorit Johnson si v úterý oproti prvnímu kolu volby polepšil o 12 hlasů: podpořilo ho 126 ze 313 poslanců Konzervativní strany.

Stále tedy platí, že má prakticky jisté místo ve finální dvojici, z níž budou svého lídra vybírat řadoví straníci.

Další kola

Boj o druhé postupové místo ale zůstává otevřený. Ministr zahraničí Hunt si udržel druhou pozici z prvního kola, se 46 podporovateli byl ale před ministrem Govem pouze o pět hlasů.

Na čtvrtou pozici se dostal se 37 stoupenci donedávna poměrně neznámý ministr pro mezinárodní rozvoj Stewart, který je pro mnohé největším překvapením probíhající kampaně. Ministr vnitra Javid postupuje nejtěsnějším možným způsobem, neboť mu dalo hlas 33 poslanců.

Zužování pole kandidátů bude pokračovat ve středu a další kolo je plánováno na čtvrtek. Po každém hlasování bude vyřazen adept s nejnižším počtem hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme