Britské tajné služby varují před Čínou. Vyzývají vládu, aby jí po pandemii věnovala zvýšenou pozornost

Britské tajné služby MI5 a MI6 mají za to, že Londýn by měl po krizi vyvolané koronavirem přehodnotit svůj vztah s Čínou a zvážit přísnější ochranu strategických odvětví. Objevují se otázky, zda by Británie neměla chránit před převzetím své klíčové společnosti, například v oblastech špičkových technologií a umělé inteligence, a zda nesnížit v britských výzkumných institucích počet čínských studentů, informoval v neděli list The Guardian.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova MI6 na břehu řeky Temže v Londýně

Budova MI6 na břehu řeky Temže v Londýně | Foto: Nick Ansell | Zdroj: Reuters

Podobné hlasy se ozývají i v Berlíně a v Bruselu. Německá vláda ve středu přijala novelu zákona o zahraničním obchodě, která zpřísňuje pravidla přebírání strategických firem subjekty se sídlem mimo Evropskou unii. Zákon má vládě umožnit zablokovat obchody, které by mohly zasahovat do německých zájmů.

Z vévody špionem. Princ William pracoval tři týdny v tajných službách

Číst článek

Britské zpravodajské služby MI5 (kontrarozvědka) a MI6 (rozvědka) se nicméně i přes uvedené varování domnívají, že bylo správným rozhodnutím povolit čínské společnosti Huawei omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G).

Lednové rozhodnutí kabinetu Borise Johnsona bude ale podle listu The Guardian nadále obtížné bránit, protože se proti němu ozývají i členové Johnsonových konzervativců.

Nelibost Američanů

Rozhodnutí britské vlády vyvolalo také značnou nelibost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Spojené státy totiž kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily Huawei z budování svých sítí 5G a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence.

Británie musí podle nejmenovaného vládního zdroje zajistit širokou šálu dodavatelů pro mobilní sítě šesté a sedmé generace a obecně chránit královské klenoty v oblasti technologie, výzkumu a inovací.

Britská tajná služba spustila náborovou kampaň. Cílením na ženy se snaží distancovat od image Bonda

Číst článek

MI6 podle britského deníku vládu uvědomila, že Čína markantně podhodnocuje počet pozitivně testovaných na koronavirus a zemřelých na nemoc covid-19. Ve stejném duchu informovala Bílý dům i Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Britské zpravodajské služby už měsíce požadují, aby se Číně věnovala zvýšená pozornost. Na konci března se novým šéfem kontrarozvědky MI5 stal Ken McCallum. Jeho nástup se pojí se slibem, že organizace se na Peking jasněji zaměří.

Loni v září varoval český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, že nejvýznamnějšími původci kybernetických hrozeb v Česku jsou především aktéři napojení na Rusko a Čínu. Ve výroční zprávě české Bezpečnostní informační služby za rok 2018, která byla zveřejněna loni v listopadu, se konstatuje, že v České republice se v daném období zvýšila intenzita i rozsah čínských zpravodajských aktivit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme