‚Pandemie osamocení.‘ Desítky nakažených v Británii zemřely samy doma, těla objevili i po dvou týdnech

Počty nakažených koronavirem ve Velké Británii se v posledních týdnech snižují, co do počtu obětí je ale Spojené království druhou nejhůře zasaženou zemí světa hned po Spojených státech. Jak se nyní ukazuje, jen v Londýně lidé nakažení covidem-19 v desítkách případů umírali doma a jejich těla byla v mnoha případech objevena až po několika dnech či týdnech.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počty nakažených koronavirem ve Velké Británii se v posledních týdnech snižují, co do počtu obětí je ale Spojené království druhou nejhůře zasaženou zemí světa hned po Spojených státech

Počty nakažených koronavirem ve Velké Británii se v posledních týdnech snižují, co do počtu obětí je ale Spojené království druhou nejhůře zasaženou zemí světa hned po Spojených státech | Zdroj: Reuters

„Lidé tam leželi neobjevení sedm až 14 dní. Během pandemie covidu-19 jsem viděl spousty takových případů jako tento, kdy se těla začala rozkládat,“ říká podle britského deníku The Guardian londýnský patolog Mike Osborn.

Podle britských lékařů došlo jen v Londýně za poslední tři měsíce k desítkám takovým případů – ať už s příbuznými, nebo v úplném osamocení doma zemřelo zhruba 700 lidí. Většinou šlo o seniory, ale objevily se i případy, kdy se jednalo o lidi trpící duševní nemocí,  jako je schizofrenie nebo deprese.

Češka žijící v Británii: Johnsonova vláda v době šíření koronaviru naprosto zklamala, instrukce byly nejasné

Číst článek

„Často je našel soused nebo známý, který o nich dlouhou dobu neslyšel. Uviděli, že nejeví známky života, a zavolali sanitku nebo policii,“ popisuje londýnský patolog. V některých případech ale byla těla objevena až poté, co se lékař snažil svého pacienta neúspěšně zkontaktovat, zavolal proto sociální péči, aby u něj doma provedla kontrolu.

„Pandemie covidu-19 vytvořila také pandemii osamělosti – ne jen pro starší lidi,“ uvádí šéf Královské společnosti praktických lékařů Martin Marshall, podle kterého se na situaci podepisuje také fakt, že kvůli karanténním opatřením lidé nemohli navštěvovat své příbuzné.

Podle britské charitativní organizace pro péči o seniory Age UK tak pandemie ukázala, jak zranitelní jsou starší lidé, kteří žijí sami. „Obávali jsme se toho, že budeme nacházet starší lidi mrtvé u nich doma, ať už se stali oběťmi viru, nebo jiné nemoci, a je hrozně smutné zjistit, že tomu tak skutečně je,“ říká ředitelka Age UK Caroline Abrahamsová.

Mrtvých přes 40 tisíc

Podle údajů ministerstva zdravotnictví v Británii za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 55 lidí. Jedná se o nejnižší denní přírůstek mrtvých od 22. března, kdy země přistoupila k řadě karanténních opatření, která z větší části platí dodnes. Celkem s nemocí covid-19 v Británii zemřelo přes 40 tisíc lidí.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin vzrostl zhruba o 1200 na více než 287 000. Britští zdravotníci od počátku epidemie provedli již téměř 5,7 milionu testů. Některé lidi ovšem testovali i několikrát.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme