V Británii zavírají obchody, ruší se akce. Pohyb na veřejnosti bude umožněn pouze ve dvou

Britský premiér Boris Johnson oznámil v televizi opatření proti koronaviru. Počítají například s významným omezením pohybu lidí | Foto: Carl Recine | Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson v pondělí v projevu k občanům Spojeného království označil koronavirovou pandemii za největší ohrožení, jakému Británie čelí za uplynulé desítky let. Vzkázal lidem, aby zůstávali doma, a oznámil, že bude uzavřena většina obchodů kromě těch, které prodávají potraviny. Na veřejnosti bude povoleno se pohybovat maximálně po dvou s výjimkou lidí, kteří spolu sdílí domácnost.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 23:30 23. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občané Velké Británie mohou podle nového nařízení - platného od noci na úterý - opustit své domovy pouze ve výjimečných případech. Mezi ně patří nákupy potravin, cesta do práce, k lékaři nebo jednou denně na venkovní sportovní cvičení.

Londýnské metro i přes koronavirus zaplnili cestující. ‚Potřebujeme vaši spolupráci,‘ vzkázal jim starosta

Číst článek

Země ruší veškeré společenské akce, včetně svateb a křtů. Opatření se nevztahují na pohřby. Zavřené zůstanou knihovny, hřiště, venkovní posilovny nebo modlitebny. Neotevřou ani obchody, které neprodávají jídlo nebo jiné životně důležité zboží.

„Žádný premiér nechce nařizovat opatření, jako jsou tato,“ řekl Johnson v projevu. „Vím, že to ovlivní lidské životy, jejich práci a obchod obecně. A právě proto jsme zavedli velké a bezprecedentní programy na podporu jak pracovníků, tak podniků.“

Lidé byli také varováni, aby se nesetkávali s přáteli ani příbuznými, s nimiž nežijí. V případě porušení tohoto nařízení hrozí občanům pokuta.

Johnson zdůraznil, že se zpět do služby vrací 7500 zdravotníků. Británie zvyšuje zásoby zdravotnických pomůcek, zrychluje hledání možného léku a vývoje vakcíny a nakupuje miliony testovacích sad.

Omezení se budou stále zkoumat. Měla by platit po následující tři týdny, pak dojde podle premiéra Johnsona k revizi a možnému zmírnění.

„Koronavirus porazíme a porazíme ho spolu. Vyzývám vás proto, v tuto chvíli národní krize, zůstaňte doma, ochraňte náš zdravotnický systém a zachraňte životy,“ uzavřel proslov Johnson.

Konec kolektivní imunity

Vláda Velké Británie přitom ještě před několika dny razila strategii tzv. „kolektivní imunity“. Zatímco v Itálii nebo Španělsku byla přijímána tvrdá opatření, Spojené království se drželo zpátky a nabádalo především k osobní zodpovědnosti. Výzvy navíc směřovaly spíše k lidem s respiračními problémy než k široké veřejnosti.

Britská vláda sází na strategii kolektivní imunity. Hazarduje se životy lidí, říkají k tomu odborníci

Číst článek

Přístup britské vlády se tak už minulý týden stal terčem kritiky některých odborníků a politiků. Například bývalý ministr zdravotnictví Jeremy Hunt označil postup Johnsonova kabinetu za „překvapivý a znepokojivý“.

Lidé na britských ostrovech ale nekritizovali jen pomalou, a podle některých laxní, reakci, s níž Johnson ke zkrocení epidemie přistupoval. Obavy části britské veřejnosti vyvolávala zejména prohlášení o „vybudování kolektivní imunity“ – tedy stav, kdy se virus rozšíří do populace, a zvýší tak její odolnost.

Strategii, kdy se místo drastických opatření upřednostňuje právě vytváření kolektivní imunity, již dříve obhajoval zejména hlavní zdravotnický poradce britské vlády Patrick Vallance. Ten tvrdil, že kdyby se virus příliš potlačil, mohl by se na podzim vrátit a být o to silnější. Pokud by se ale infekcí v současnosti nakazilo 60 procent Britů, společnost by si vybudovala dostatečně silnou imunitu, která by ochránila i zbytek obyvatel, řekl Vallance.

V posledních dnech již ale vláda zavedla přísná opatření proti šíření koronaviru. Nařídila mimo jiné uzavřít hospody, kluby, posilovny a další sportovní střediska. Od pondělí se v zemi snížil také počet pravidelných vlakových spojů.

V Británii je podle serveru Worldometers.info v současnosti přes 6600 potvrzených případů nakažení novým typem koronaviru. Na nemoc COVID-19 podle těchto zdrojů zemřelo 335 lidí.

wei, eku, gak, anj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme