Pozdní lockdown, nedostatky v trasování. Britští poslanci kritizují přístup Johnsonovy vlády ke covidu

Britští zákonodárci vydali v úterý nový dokument, ve kterém shrnují přístup britské vlády ke zvládání pandemie koronaviru. Zpožděný anglický lockdown během první vlny pandemie považují za obrovskou chybu. Krizi podle nich zhoršily chyby v testování pozitivních případů a v trasování.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus, Velká Británie (ilustrační foto)

Koronavirus, Velká Británie (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dokument, vydaný zdravotní a vědeckou komisí britského parlamentu, má 150 stránek a vychází z několikahodinových svědectví více než 50 lidí, včetně členů vlády a zdravotních a vědeckých poradců.

Koronavirus v Británii

  • 31. ledna 2020 - První britské případy nákazy koronaviru
  • 23. března 2020 - Zavedení celostátního lockdownu
  • 28. května 2020 - Zahájení testování a trasování v Anglii
  • 5. listopadu 2020 - Zavedení čtyřtýdenního lockdownu v Anglii
  • 8. prosince 2020 - Začátek očkování
  • 4. ledna 2021 - Zavedení nového lockdownu v Anglii
  • 20. března 2021 - Polovina dospělých obyvatel Velké Británie má za sebou první dávku očkování
  • 19. července 2021 - Konec legálních restrikcí v Anglii

„Náš program testování a trasování přišel příliš pozdě na to, aby byl efektivní. Vláda vzala vážně vědecká doporučení, ale od počátku mělo být více snahy ode všech postavit se původnímu britskému konsensu, který zpozdil efektivní lockdown,“ říkají vedoucí komise Jeremy Hunt a Greg Clark.

Velká Británie na začátku pandemie podnikla příliš málo kroků vůči šíření covidu i navzdory tomu, že důkazy z Číny a Itálie ukazovaly, jak je virus nakažlivý. Důvodem podle dokumentu bylo to, že vědci navrhli ke zvládání stejný přístup, kterým země dříve zvládala pandemii chřipky.

Vinu nelze tedy klást pouze politikům, ale i vědcům, kteří své doporučení ke zvládání pandemie sice nakonec změnili, ale až týden potom, co byl v zemi zaveden první lockdown.

Pomalý start

Velká Británie jako jedna z prvních zemí vyvinula test na covid v lednu 2020, ale podle komise selhala v jeho využití v systému testování a trasování během prvního roku pandemie.

Rusko má nový rekord v počtu nově nakažených koronavirem za den od začátku roku

Číst článek

Komunitní testování se totiž v březnu 2020 úplně zastavilo a testovat se mohli nechat jen ti, kteří byli přijati do nemocnice.

Bylo to až v květnu, kdy se systém testování a trasování v Anglii spustil, ale jeho start byl podle komise velmi „pomalý, nejistý a často chaotický“.

Úspěšné nasazení vakcíny

Dokument komise nakonec také vyzdvihuje, jak se podařilo britské vládě nasadit na trh vakcínu proti covidu a jak vláda podporovala vývoj vakcín, včetně oxfordské AstraZenecy.

Zákonodárci označují program jako jednu z nejefektivnějších iniciativ v historii, která nakonec pomůže zachránit miliony životů po celém světě.

Ve Velké Británii zemřelo do 28 dní od pozitivního testu na covid 137 763 lidí. Je to osmý největší počet mrtvých na celém světě. Podle členů parlamentu byla pandemie covidu zatím největší výzvou celého světa v období míru.

svi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme