Do dalšího kola volby lídra britských konzervativců postupuje sedm kandidátů. Nejvíc hlasů má Johnson

Ve čtvrtečním hlasování konzervativních poslanců postoupilo do druhého kola volby sedm z deseti kandidátů na nového předsedu strany a premiéra země. Největší počet hlasů získal Boris Johnson, který získal podporu 114 z 313 poslanců. Druhý skončil ministr zahraničních věcí Jeremy Hunt s 43 hlasy a třetí ministr životního prostředí Michael Gove s 37 hlasy. Potřebných 17 hlasů se nepodařilo získat třem kandidátům.

Londýn (Aktualizováno: 14:25 13. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson. Archivní snímek. | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

„Děkuji všem přátelům a kolegům z Konzervativní strany a Demokratické unionistické strany za podporu. Jsem potěšen, že jsem vyhrál první hlasování, je před námi ale stále dlouhá cesta,“ uvedl v reakci na výsledky Johnson na twitteru.

Spolu s ním, Huntem a Govem do druhého kola postoupil ministr vnitra Sajid Javid, ministr zdravotnictví Matt Hancock, bývalý ministr pro brexit Dominic Raab a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart. 

Johnson chce zadržet platbu finančního vyrovnání, pokud unie nenabídne Británie lepší podmínky brexitu

Číst článek

Potřebných 17 hlasů se nepodařilo získat třem kandidátům – bývalé šéfce Dolní sněmovny Andree Leadsomové, bývalé ministryni práce Esther McVeyové a bývalému sněmovnímu šéfovi konzervativců Marku Harperovi, z volebního klání tak vypadly také jediné dvě ženské uchazečky.

Co bude dál?

Další hlasování mezi konzervativními poslanci se bude opakovat příští týden, kdy nepostoupí kandidáti s méně než 33 hlasy. Z ostatních pak nového lídra zvolí členové strany korespondenčně.

Přesný počet členů strany není znám, jelikož konzervativci údaje o členství pravidelně nezveřejňují, v březnu 2018 jich ale podle oficiálních informací bylo 124 tisíc. Pro představu: když byli konzervativci v 50. letech minulého století na vrcholu, měly stranickou legitimaci bezmála tři miliony lidí. Jak upozorňuje ve své analýze BBC, členská základna Konzervativní strany je mnohem menší než u nyní opozičních labouristů.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme