Remdesivir v Česku dostal již druhý pacient. Velká Británie podle ministra zažívá vrchol krize

Už druhý Čech s covid-19 je léčen přípravkem remdesivir. Jedná se o pacienta nemocnice Fakultní nemocnice v Motole, který je ve vážném stavu a je připojený na plicní ventilaci. Uvedl to ve středu večer server iDnes.cz na základě vyjádření přednosty motolské kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Tomáše Vymazala.

Praha/Londýn (Aktualizováno: 22:24 22. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Motol

Nemocnice Motol | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prvním pacientem v Česku léčeným americkým experimentálním lékem remdesivir byl třiapadesátiletý muž v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Podle nemocnice už je tento pacient v dobrém stavu a podstupuje rehabilitaci.

„V minulých dnech byl tento přípravek podán jednomu z našich pacientů ve vážném stavu na umělé plicní ventilaci,“ řekl Vymazal serveru. „V tuto chvíli není žádný další pacient pro podání remdesiviru indikován,“ doplnil.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula už na začátku dubna uvedl, že zástupci americké firmy Gilead, která remdesivir vyrábí, ho požádali o vytipování několika center pro testování medikamentu. Jako jedno z možných center pro zařazení do klinické studie remdesiviru zmiňoval právě motolskou nemocnici. Server iDnes.cz uvedl, že zařazení do klinické studie už potvrdili mluvčí Nemocnice na Bulovce Simona Krautová a ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Všechny tři zmíněné nemocnice již dříve médiím oznámily, že byly zařazeny do programu léčby remdesivirem a čekají na dodávky tohoto přípravku.

(Text pokračuje pod online reportáží.)

Na další dodávky remdesiviru čeká také VFN. Server iROZHLAS.cz ve středu napsal, že nemocnice má dostat v nejbližší době remdesivir pro deset nakažených. „Budeme ho dávat jako lék určité záchrany. V Česku se ho moc neobjeví, ale budeme připraveni tím rizikové pacienty léčit,“ řekl v rozhovoru vedoucí lékař z anesteziologické kliniky všeobecné nemocnice Martin Balík. VFN použila remdesivir v Česku k léčbě covid-19 jako první u třiapadesátiletého muže, kterého ve velmi vážném stavu přijala v březnu. „Je na tom velmi dobře. Rehabilituje a doléčuje si infekční komplikaci,“ popsal nyní stav tohoto pacienta Balík.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Vedle remdesiviru by VFN měla dostat pro pacienty s novým koronavirem také japonský lék favipiravir.

Vývoj v Británii

Nemocnice ve Velké Británii za den nahlásily úmrtí dalších 763 pacientů s nemocí covid-19, čímž se oficiální bilance epidemie zvýšila na 18 100 mrtvých. Informovalo o tom ve středu britské ministerstvo zdravotnictví. Počet nově evidovaných úmrtí je o několik desítek nižší než v úterý, ovšem skoro stejný jako minulou středu. Před týdnem se vládní součet smrtí spojených s nákazou koronavirem zvýšil o 761.

Skutečný počet lidí, kteří v Británii zemřeli kvůli šíření viru SARS-CoV-2, už podle všeho překročil 20 tisíc. Vyplývá to z informací od provozovatelů domovů pro seniory nebo britského statistického úřadu. Deník Financial Times na základě vlastních propočtů napsal, že obětí už by mohlo být více než 40 tisíc.

Británie se v souvislosti s pandemií covid-19 řadí k nejhůře zasaženým evropským zemím a podle ministra zdravotnictví Matta Hancocka aktuálně zažívá vrchol krize. I po měsíci platnosti omezení pohybu obyvatel zde poměrně rychle přibývá známých případů nákazy, kterých už je 133 495. Mezi úterním a středečním ránem byly nahlášeny pozitivní testy na koronavirus u dalších 4451 lidí.

To nejhorší má nicméně Spojené království z hlediska vývoje počtu nakažených, hospitalizovaných a zemřelých podle dostupných údajů za sebou. Pokud jde o úmrtí v nemocnicích, byl nejsmutnějším dnem 10. duben, kdy oficiální bilance narostla o 980 případů. V posledních 11 dnech se už počet nově nahlášených obětí nad 900 nedostal.

Vědci v Británii začnou ve čtvrtek na lidech klinicky testovat vakcínu proti koronaviru, řekl Hancock stanici Sky News. Podle vědců z univerzity v Oxfordu, kteří vakcínu proti nemoci covid-19 vyvíjí, je šance na úspěch 80 procent.

Už před testy spustili výrobu, aby byl v září připravený milion dávek vakcíny. Testy v Oxfordu a na londýnské Imperial College vláda podle Hancocka podpoří v přepočtu více než miliardou korun. Ministr však zároveň upozornil, že u vývoje vakcín není nikdy úspěch zaručený a vše je nejisté.

Pomalá reakce

Britský ministr zahraničí Dominic Raab také ve středu odmítl, že by vláda na šíření koronaviru příliš pomalu zareagovala. Kabinet se vždy řídil doporučením odborníků, zdůraznil Raab, který při pravidelných interpelacích v parlamentu zastupoval nemocného premiéra Borise Johnsona. Kritiku si kabinet vysloužil od nového lídra opozice Keira Starmera i za nízký počet testů na koronavirus, které se v Británii denně provádí.

Alžběta II. slaví narozeniny kvůli pandemii skromně. Královská rodina zveřejnila video z jejího dětství

Číst článek

„Byli jsme pomalí v zavádění karanténních opatření, v testování, v reakci na nabídky britských firem,“ vyčetl vládě předák opozičních labouristů Starmer, který počátkem dubna nahradil ve funkci Jeremyho Corbyna.

Raab kritiku odmítl. Vláda premiéra Borise Johnsona, který se nyní zotavuje na venkovském sídle Chequers z nemoci covid-19, podle ministra vždy reagovala v souladu s doporučením odborníků. Podle šéfa diplomacie je kabinet také na dobré cestě k dosažení cíle v počtu denně prováděných testů. Cílem je testovat 100 tisíc lidí denně, nyní zdravotníci provádějí každý den jen asi 18 tisíc testů na koronavirus SARS-CoV-2.

ČTK, gak, dot, tef, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme