Britský premiér Johnson je na jednotce intenzivní péče. Jeho povinnosti přebírá šéf diplomacie Raab

Zdravotní stav britského premiéra Borise Johnsona, který byl kvůli nemoci covid-19 v neděli večer přijat v londýnské Nemocnici sv. Tomáše, se během pondělního odpoledne zhoršil. Pětapadesátiletý ministerský předseda byl přesunut na jednotku intenzivní péče, od té chvíle s jeho stav nezměnil. Jeho povinnosti přebírá šéf britské diplomacie Dominic Raab, který v rozhovoru s BBC ujišťoval o „silném týmovém duchu“ vlády.

Londýn (Aktualizováno: 9:30 7. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětapadesátiletý ministerský předseda byl v londýnské Nemocnici sv. Tomáše přesunut na jednotku intenzivní péče pro případ, že by potřeboval plicní ventilaci | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

V okamžiku, kdy spolu mluvíme, je premiér na jednotce intenzivní péče, kde se o něj stará jeho lékařský tým a kde dostává tu nejlepší možnou péči týmu nemocnice St Thomas' Hospital, řekl v úterý ráno v rozhovoru s BBC ministerský předseda Michael Gove. Podle něj není připojen k plicnímu ventilátoru, využívá pouze podpůrné kyslíkové masky. Gove také uvedl, že v případě změn zdravotního stavu premiéra bude vláda veřejnost informovat.

Na jednotce intenzivní péče je premiér podle britských médií přibližně od pondělních 19.00 místního času (20.00 SELČ). Lékaři se jej tam rozhodli přemístit pro případ, že by potřeboval plicní ventilaci. Mluvčí premiérovy kanceláře dodal, že Johnson „zůstává v tuto chvíli při vědomí“.

„Premiér požádal ministra zahraničí Dominika Raaba, aby jej zastupoval tam, kde je to nutné. Premiérovi se dostává prvotřídní péče, děkuje všem pracovníkům (státního zdravotnického systému) NHS za jejich namáhavou práci a nasazení,“ píše se v prohlášení úřadu vlády.

Projev Alžběty II.? Nikdo nečekal, že by dala najevo nevoli vůči krokům Johnsona, myslí si historička

Číst článek

Do nemocnice St Thomas' Hospital se pětapadesátiletý Johnson přesunul v neděli večer poté, co se už více než týden potýkal s nemocí. Vládní prohlášení tehdy hovořilo o „preventivním kroku“ a „rutinních“ vyšetřeních. Ještě při podvečerní tiskové konferenci pak Raab opakoval, že Johnson je v kontaktu s kolegy a nadále stojí v čele vlády.

Podle informací reportérů televize ITV nebo deníku The Times měl v pondělí odpoledne předseda vlády potíže s dýcháním a musel být napojen na kyslíkový přístroj. „Když už bylo jasné, že jej musí přesunout do intenzivní péče, řekl poradci, že Dominic Raab by jej měl zastupovat,“ napsal na Twitteru Steven Swinford z uvedeného listu.

Podpora od politiků

Svůj pozitivní test na koronaviru oznámil šéf kabinetu 27. března. Na dnešní informaci o zhoršení jeho zdravotního už reagovala řada politiků včetně nově zvoleného lídra opozičních labouristů Keira Starmera. „Ohromně smutná zpráva. Celá země v téhle nesmírně těžké chvíli myslí na předsedu vlády a jeho rodinu,“ uvedl předák na Twitteru.

Podobné vzkazy přišly od Johnsonových předchůdců na premiérském postu, od Theresy Mayové a Davida Camerona, nebo od zahraničních státníků. „Přeji mu, aby tuto zkoušku rychle překonal,“ uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, který v „těžkém momentu“ vyjádřil „veškerou podporu“ britskému premiérovi, jeho rodině a celému britskému lidu. Prezident USA Donald Trump sdělil, že „Američané se za Johnsona modlí“.

Rychlé uzdravení popřál britskému premiérovi i český prezident Miloš Zeman. „Vážený pane premiére, myslím na Vás, přeji Vám mnoho sil v boji s nemocí, přeji Vám, abyste ji překonal a zvítězil nad ní,“ uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Raaba vybral premiér

Média při večerním vývoji poukazovala na to, že britský ústavní pořádek nestanovuje, kdo má dočasně vést vládu v případech, kdy toho její předseda není schopen. „Ministerský předseda zpravidla vybere někoho, kdo převezme jeho povinnosti, pakliže by se cokoli mělo stát,“ vysvětluje BBC. Tím někým se na počátku šíření nákazy stal právě šéf diplomacie.

Ministr Raab ve večerním televizním interview hovořil o „neuvěřitelně silném týmovém duchu" britské vlády a uskutečňování Johnsonových plánů pro "porážku koronaviru“. „Práce vlády bude pokračovat,“ vzkázal.

Johnson odpoledne tweetoval

Johnson, který se podle BBC nejvíce potýká s vysokou teplotou a kašlem, v pondělí v brzkých odpoledních hodinách na Twitteru ujišťoval, že „je v dobrém rozpoložení“, a že šlo pouze o rutinní testy, kvůli kterým je hospitalizován.

Na sociální síti následně navázal tweetem, ve kterém poděkoval zdravotníkům. Vyzval také Brity, aby NHS vypomohli a zůstávali v bezpečí svých domovů.

Johnson je jedním z více než 50 tisíc lidí, u nichž se v Británii od konce ledna potvrdila nákaza virem SARS-CoV-2. Stejný osud postihl kromě dalších politiků i ministra zdravotnictví Matta Hancocka, ten už ale není v karanténě, nemoc u něj podle všeho měla relativně mírný průběh.

ČTK, wei Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme