Britský parlament schválil stavbu třetí ranveje na Heathrow. Část veřejnosti je proti

Britský parlament v pondělí schválil kontroverzní plán stavby třetí ranveje na londýnském letišti Heathrow. Poslanci posvětili stavbu, která podle části veřejnosti zhorší životní prostředí v Londýně, jasnou většinou 415 ku 119 hlasům. Projektu za 14 miliard liber, v přepočtu asi 410 miliard korun, však téměř jistě budou stát v cestě soudní pře, uvedla agentura AP.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 747 aerolinky British Airways přilétá k letišti Heathrow v Londýně. | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

O rozšíření hlavního britského letiště se v zemi vedly spory dlouhá léta. Vláda konzervativní premiérky Theresy Mayové schválila plán na stavbu nové odletové a přistávací dráhy počátkem června. Ministerská předsedkyně svou podporu zdůvodnila tím, že v době odchodu z Evropské unie posílí rozšíření letiště britský mezinárodní obchod a přispěje k ekonomickému růstu.

Podle ministerstva dopravy dráha umožní uskutečnit dodatečných 260 000 letů ročně a během 60 let zajistí britské ekonomice podporu v hodnotě 74 miliard liber, tedy zhruba 2,2 bilionu korun.

Plán vyvolal velký odpor některých obyvatel Londýna, kteří se obávají, že provoz na nové ranveji s sebou ponese zvýšení hluku a znečištění vzduchu.

Demonstranti v Londýně s banerem proti rozšíření letiště Heathrow. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme