‚Rebelie proti vyhynutí.‘ Londýnská policie za poslední dny zadržela více než 750 ekologických aktivistů

Londýnská policie zadržela při protestech ekologických aktivistů více než 750 demonstrantů. V posledních šesti dnech totiž způsobovali dopravní zácpy. Potvrdila to metropolitní policie. Většina ze zadržených lidí čelí obvinění z občanské neposlušnosti, pár desítek ale taky za výtržnosti. V pátek demonstranti zablokovali třeba významnou křižovatku Oxford Circus, umístili na ni růžovou loď a připoutali se k ní.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnská policie za poslední dny zadržela více než 750 ekologických aktivistů | Foto: Simon Dawson | Zdroj: Reuters

Protesty organizuje skupina Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která od počátku týdne narušuje dopravu přes most Waterloo Bridge a na rušných křižovatkách Oxford Circus, Piccadilly Circus a Marble Arch v centru hlavního města.

Příští týden se má s britskými politiky setkat 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová, která se tento týden sešla ve Vatikánu s papežem, promluvila v italském Senátu a v pátek vedla demonstraci za důslednější boj proti změnám klimatu v Římě.

„Ráda bych se protestu v Londýně zúčastnila, pokud budu mít čas a bude-li stále v proudu,“ řekla mladá Švédka listu The Guardian. Podle mého se jedná o jedno z nejdůležitějších hnutí naší doby. Občanská neposlušnost je nezbytná k tomu, aby se k probíhající klimatické a ekologické krizi přitáhla pozornost, dodala.

I'm sat next to two teachers and a retired teacher. All extremely concerned about the future for us all, and particularly our children. Brilliant friendly atmosphere. Come to London #rebelforlife

19:58 – 19. 04. 2019

185 1189

Extinction Rebellion uspořádala blokády se třemi základními požadavky: nulové uhlíkové emise do roku 2025, zřízení občanského shromáždění pro nalezení řešení ekologických problémů a to, aby vláda říkala pravdu o klimatických změnách.

V dopise požádala o setkání britskou premiérku Theresu Mayovou. Aktivisté tvrdí, že neradi znepříjemňují život obyčejným lidem, narušení ekonomiky je ale podle nich jedinou cestou, jak si získat pozornost vlády.

maš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme