Velká Británie má nového šéfa parlamentu

Novým předsedou britského parlamentu byl zvolen šestačtyřicetiletý poslanec konzervativní opozice John Bercow. O zvolení se ucházelo celkem deset kandidátů. Do posledního třetího kola volby šli už jen John Bercow a jeho konzervativní kolega sir George Young.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Bercow | Foto: ČTK/AP

Dolní sněmovna britského parlamentu se zcela jasně rozhodla pro změnu. Svým novým předsedou zvolila šestačtyřicetiletého syna židovského taxikáře z Londýna Johna Bercowa, který se ve své kandidátské řeči důrazně vyslovil pro reformu. Dodal, že většina členů sněmovny jsou rovní, čestní lidé, kteří nejsou v politice proto, aby si "nahrabali", nýbrž aby sloužili veřejnosti.

Dosavadní předseda Michael Martin z funkce odstoupil v souvislosti se skandálem kolem poslaneckých výdajů. Premiér Gordon Brown novému předsedovi poblahopřál a řekl, že jeho zvolením sněmovna otevírá novou kapitolu. Volba nového předsedy Dolní sněmovny podléhá schválení královnou.

Související příspěvky:
Poslanci britského parlamentu volí svého nového předsedu
Předseda britské Dolní sněmovny odstoupí kvůli skandálu

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme