Británie chce změnit přístup k imigrantům. Podle ministryně vnitra bude přísný, ale spravedlivý

Velká Británie zpřísní svůj azylový systém. Uprchlíci, kteří do země vstoupí ilegálně, budou mít ztíženou možnost v zemi zůstat. Řekla to ve středu britská ministryně vnitra Priti Patelová, podle níž bude systém přísný, ale spravedlivý. Zpřísní se také tresty pro pašeráky lidí.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká Británie zpřísní svůj azylový systém (ilustrační foto) | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Poté, co Británie na konci minulého roku dokončila proces odcházení z Evropské unie, předestřel premiér Boris Johnson novou nezávislou vizi země s novou politikou v oblastech obrany, zahraničních věcí i přistěhovalectví.

Británie zvažuje australský model. Žadatele o azyl by mohla držet na Gibraltaru nebo ostrově Man

Číst článek

Nový plán pro imigraci, údajně největší reforma azylového systému za několik desetiletí, má vést k rychlejšímu usazení uprchlíků ve vážném ohrožení, zatímco ti, kteří přišli ilegálně, to mají mít obtížnější.

„V rámci našeho Nového plánu pro imigraci, pokud lidé přijdou ilegálně, nebudou mít nadále stejná práva jako ti, kteří přišli legálně, a budou to mít těžší, pokud budou chtít zůstat,“ řekla ve středu ministryně Patelová.

„Kšeftaření s ilegální migrací do Británie už nebude stát za to riziko, budou nové nejvyšší doživotní tresty pro pašeráky lidí. Neskrývám, že tyto kroky jsou přísné, ale vzhledem k tomu, že také zachrání životy a zaměří se na pašeráky lidí, jsou také nepopiratelně spravedlivé,“ prohlásila Patelová.

Frontex opouští Maďarsko kvůli vytlačování migrantů za hranice. Z toho je ale obviňována i sama agentura

Číst článek

Ministryně rovněž řekla, že ti, kteří přicestují přes bezpečnou zemi, jako je Francie, nebudou mít bezprostřední přístup do systému. Vláda navíc zastaví „nejbezohlednější zneužívání“ systému těmi, kteří se budou vydávat za děti.

Omezení imigrace do Británie bylo jedním z cílů, které slibovala kampaň pro vystoupení země z EU v referendu z roku 2016. Johnsonova vláda slíbila, že pobrexitový azylový systém bude přísnější.

Opoziční Labouristická strany však tvrdí, že nové politice chybí soucit, a humanitární organizace kritizují, že vznikne nespravedlivý systém se dvěma kategoriemi uprchlíků. „Je to nehumánní,“ řekl podle agentury Reuters šéf britské pobočky Červeného kříže Mike Adamson.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme